گزارش سخنرانی فرشید مثقالی در مورد تایپوگرافی معاصر ایراننازنین تمدن/ مریم پالیزگیر

عکس: شهاب اشتری


فرشید مثقالی سخنان خود را با اشاره به اینکه بحث تایپوگرافی را باید با زبان نوشته شروع کنیم، آغاز کرد. وی ادامه داد: بدون زبان و نوشته تایپوگرافی وجود ندارد. زبان تنها وسیله تفکر و ارتباط انسان است. انسان بدون زبان ابزار تفکر در اختیار ندارد. هر قوم یا قبیله ای با زبان خود تعقل و تکلم کرده و ارتباط برقرار می کند و بدون زبان، ارتباط بین انسان ها میسر نیست.
اگر زبان بخواهد ثبت غیر ذهنی داشته باشد به وسیله ای به نام خط احتیاج دارد. خط وسیله ثبت تفکر و اطلاعات ماست. خاصیت خط انتقال تفکر بین انسان هاست و از طرفی خط دیرینه ترین روش ثبت و ضبط اطلاعات است.
نوشته را تعدادی حرف تشکیل داده و حرف ها اشکال گرافیکی هستند که بی معنی به نظر می رسند اما با ترکیب این سی و دو شکل قراردادی هزاران معنی ساخته می شود. در نتیجه نوشته و خط برای بیان معانی ساخته شده اند، پس جوهر خط انتقال معانی است و این امری کاربردی است. البته از قدیم این ثبت اطلاعات عملی عامیانه نبوده است. برای امر خاصی می نوشتند. نوشته ها دارای پیچیدگی هایی بوده، مخاطبان این دست نوشته ها حکیمان بودند که برای خواندن جملات خوشنویسی صبوری، زمان و تامل خاصی داشتند. موضوعاتی مانند فرمان ها.
با ظهور تمدن اسلامی و لزوم کتابت قرآن، خوشنویسی در رساندن معانی و پیام قرآنی و همچنین در درجه بعد برای زیبایی بوجود آمد. همچنین مهرها. یعنی خطی کاربردی که زیبایی شناسانه باشد.
وی در ادامه خاطر نشان کرد که فونت یا کلمه فقط از زمان گوتنبرگ بوجود آمده یعنی حروف چاپی  که از چوب  و بعدها از سرب ساخته شد بود و با قرار دادن همین قالب ها در کنار هم کلمه و جمله بوجود آمد. به این عمل حروفچینی می گفتند.
پس نمی توان دست نوشته ها را قبل از اختراع حروف، تایپ بنامیم و آنها کماکان خوشنویسی باقی می مانند.
تایپ وسیله انتقال اطلاعات به عامه مردم است .پس با هم تفاوت کاربری نیز دارد. در حال حاضر عامه مردم سواد دارند و مورد هجوم اطلاعات واقع شده اند، پس صبر و تامل گذشته امروز جایز نیست.
وی به مبحث تایپوگرافی اشاره کرد و افزود: تایپ فیس صورت ظاهری حروف چاپی است یعنی وقتی حروف کنار هم چیده شد، تایپ فیس ایجاد شده است. تایپ فیس ها طراحی های مختلف دارند، میترا، یکان، هلوتیکا و …
مثقالی ادامه داد: تایپوگرافی دارای دو تعریف علمی و اصلی است:
- انتخاب نوع تایپ ، اندازه و فواصل و بیان نزدیک به معنای متن که مربوط به نشر است.
- هنر دیزاین با تایپ که تمام زمینه کار با تایپ را در بر می گیرد.
تایپوگرافی از مجموعه المان هایی ساخته شده که در تولید کار گرافیک نقش دارد و یک کار گرافیک نیز در حیطه ارتباطات تصویری است. ارتباط تصویری حوزه اصلی است که دیزاین به عنوان عامل اجرا وارد می شود و درون دیزاین، ابزار شامل عکس، تصویر سازی، تایپ، رنگ و… وجود دارد. یک فکر باید به هرصورت توسط این عوامل منتقل شود و تایپوگرافی هم یکی از این عوامل است.
انتخاب و خلق عوامل تصویری و قراردادن آنها کنار هم برای بیان یک پیام یا اطلاع رسانی برای مخاطب خاص، دیزاین است. اساس گرافیک بر دیزاین استوار است. دیزاین به معنی ساختاری معین برای هدفی است که با مواد موجود ساخته می شود برای تئاتر، بسته بندی و… البته این پیام برای مخاطب خاص است. بررسی پیام و تفکیک آن و تشخیص اولویت های آن، یافتن ایده خلاق و عوامل تصویری مناسب را عمل دیزاین گویند که تمام اینها در خدمت پیام است. اما وقتی سفارشی خاص باشد طراح آزادی عمل بیشتری دارد و نتیجتا" شخصی تر کار می کند. تمام اجزا باید با معنی هم خوانی داشته باشند. آیا در این هنگام می توان نوشته را شخصی دیزاین کرد؟
تایپ دارای دو خصلت است: بار معنایی و شمایل که بار گرافیکی دارد. در دو سده اخیر نیز طراح گرافیک ها هم با تایپ و هم فرم القای معنی کرده اند که مرز میان این دو بسیار باریک است. حال اگر بار معنایی را برداریم فقط جنبه فرم و شکل آن باقی می ماند که گرافیک شخصی است، نوآوری است اما محوطه اصلی تایپوگرافی نیست.
وی تاکید کرد که در حقیقت نوع تایپوگرافی را مخاطب تنظیم می کند. ممکن است مخاطب به فرم یا معنا حساس باشد.
وی در تشریح وضعیت خاص تایپوگرافی در ایران اضافه کرد: می توان گفت در در بخش فرم توسعه بیشتری انجام شده و به نحوی فرم تعریف شده است. مشکل در این است که این رویکرد مطلقا" کمکی به تایپوگرافی در ایران نمی کند، بلکه به آن لطمه نیز می زند.
در ایران بار معنایی اثر گرافیک بسیار مهجور مانده است. چرا؟
یکی از عوامل مهم این معضل، نداشتن فونت های متعدد و موثر است. دلیل آنکه فونت ماده اصلی تایپوگرافی است پس به فونت های بیشتری در جهت غنای تایپوگرافی نیاز است. هنگامی که فونت مناسب وجود نداشته باشد، چاره ای بجز استفاده از دست نویس یا انتخاب همان فونت های نامناسب نیست. پس طراحی فونت باید یکی از دغدغه های طراحان باشد. گرافیک ایران پویاست اما از یکی از ابزارهای اولیه یعنی فونت محروم است. اعراب نیز از این حیث همانند ما هستند.
دلیل دیگر عدم رشد و بالندگی تایپوگرافی را می توان در مدارس یافت. آموزش در مدارس و دانشگاه های ایران در این حیطه، بر اصولی نیست و آنها تنها چکیده ای از گرافیک جذاب را به دانشجو ارایه می کنند. در عین حال به علت نبود یک تعریف مشخص از تایپوگرافی و گنگ بودن معنی آن، بیشتر به طراحی پوستر از نوع فرهنگی آن توجه می شود اما در حقیقت بیشترین سهم گرافیک از آن تبلیغات و ارتباطات است.
طراح پوستر دوسالانه گرافیک با اشاره به شیوه های نوین ارتباطات نظیر ایمیل و اس.ام.اس خاطر نشان کرد که آنها دارای تایپ مناسب نیستند و همچنین به گفته وی، استفاده از تایپ بعضا" راهی برای فکر نکردن به ایده و خلاقیت است. وقتی راه حلی برای این معضل یافت نشود ، بتدریج تایپوگرافی در قالب فرم، کارآیی و جذابیت خود را از دست داده و به بن بست می رسد.
مثقالی اظهار داشت که در گذر زمان، غرب به معیاری جهت تعیین سطح آثار و هویت ایرانی آنها تبدیل شده است و باید به جایگاه واقعی گرافیک ایران توجه کرد.
وی در پایان سخنرانی به پرسش های گوناگون حضار پاسخ داد.
زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن