همگرایی یا واگرایی؟ مسئله این است...

نویسنده: مریم افسر

این مطلب پیشتر در سایت انجمن صنفی طراحان گرافیک منتشر شده است.


 

همكار دلسوز قلم بدست صنفی، که با  تیزبینی به نقد عملکرد هیات مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک پرداخته‌ايد و البته تشکر از هیات مدیره که پاسخی جامع به این نقد داده‌اند، به عنوان یک فعال صنفی که از نزدیک شاهد تلاش هیات مدیره دوره‌های  مختلف انجمن  بوده‌ام  چند سطری نه به عنوان پاسخ بلکه به عنوان شرحی مختصر از آنچه بر انجمن های صنفی میرود می‌آورم.

انجمن صنفی طبق اساسنامه تعریفی مشخص و شرح وظایفی شفاف و صریح دارد، که با مطالعه آن میتوان به بررسی و نقد عملکرد اعضای هییت مدیره به عنوان منتخبین اعضای  انجمن پرداخت.

دوست ما مطلبش را با اشاره به انسداد نقد و نبود فضای همفکری و گفتگو  شروع کرده، بدون آنکه مصداق بارزی از این انسداد فضا بیاورد، خوشبختانه اعضای فعلی هییت مدیره همگی از اعضایی مسئولیت پذیر باسابقه و اركان اصلي انجمن ما هستند که بی هیچ چشمداشتی وقت و انرژی خود را صرف صنف و حفظ انجمن که میراث زحمات پیشکسوتان آن است نموده اند و همواره پذیرای نقدهای کارشناسانه و بدون سوگیری و حب و بغض بوده اند .

سخن از نامساعد بودن وضعیت انجمن شده، آری دوست عزیز،  وضعیت انجمن نامساعد است، اینجا هوا ناجوانمردانه سرد است و منتظر دستهای گرم دوستان و عزیزان عضو،  تا با  مشارکت، همکاری و مساعدت و حضور حداکثری خود در جلسات مجمع،  هیئت مدیره را دلگرم کنند و به این کمرنگی، رنگی دوباره ببخشند.  
همکار گرامی، در ادامه مطلب خود  از قدرت مطلق حرف زده اند،
دوست عزیز  در هییت مدیره،  تصمیم گیری ها با رای گیری از تمام اعضای هییت مدیره صورت می پذیرد و قدرت مطلق انجمن در صورت پشتیبانی عملی اعضا بدست می اید که  ضمانت  مسئولیت مطلق انجمن  است.  

و اما در مورد پاسخگویی، هر انجمن صنفی وظیفه دارد بر اساس اساسنامه، پاسخگوی عملکردش به اعضا در جلسات سالیانه مجمع باشد و گزارش انجام این مهم  بر عهده بازرسین انجمن است که  اگر کوتاهی صورت گرفته باشد باید در جلسه مجمع توسط بازرسین  به اطلاع اعضا رسانده شده و  گزارش شود.

جناب رضوانی گرامی اگر در جلسه مجمع کم و کاستی در گزارش بازرسین وجود دارد  وظیفه تک تک اعضا اين است که با حضور در دفتر انجمن مراتب اعتراض خود را به صورت کتبی به بازرس اعلام نمایند و وظیفه بازرس رسیدگی به تک تک چنین گزارشات و اعلام نتیجه آن است.  

در مورد تغییرات اساسنامه و تعداد اعضای هییت مدیره و بانوان، پیشنهاد درخور توجهی است که نیاز به رای گیری و  تصویب اعضا در مجمع دارد.  

انجمن صنفی طراحان گرافیک با سابقه چندین دهه حضور و حمایت  اساتید و پیشکسوتان صنف،  همواره در راه شناساندن و مطرح کردن گرافیک کشور در داخل و سطوح بین المللی پیشرو بوده است.
 
جا دارد اقدامات زیر بنایی هییت مدیره انجمن فعلی در جهت اهداف و شرح وظایف ذکر شده در اساسنامه،  در جای خود اعلام و مورد نقد و نظر قرار گیرد.
 
بدیهی است فضای جلسات  هییت مدیره انجمن  مناسب حضور و آزمون و خطای جوانان جویای نام و رنگ و  دانشجویانی که هنوز در راه اندوختن تجربه و دانش هستند نیست،
همكار ارجمند شما که محرم بوده و در اکثر جلسات هییت مدیره حضور پر رنگ داشته و از نزدیک فعالیت های بی چشم داشت منتخبین انجمن در هییت مدیره را دیده اید، چگونه به خود اجازه می دهید اینگونه بی مهابا همه زحمات پیشکسوتان و اساتید خود را تحت عنوان نقد زیر سوال ببرید؟!!

 رنگ خوب است،  به یکرنگی ، نه هررنگی و هر دم رنگ و وارنگی  

در پایان همانگونه که گفته شد احیا انجمن و کمیته های تخصصی آن، حضور بدون چشمداشت و مستمر  اعضای علاقه مند، فعال و خوش فکر و مسئولیت پذیر را طلب می کند
و این همه جز با پیام انسجام و همگرایی و دعوت به مشارکت درحفظ، ارتقا و پویایی هرچه بیشتر انجمن که خانه همگی ماست  امکان پذیر نیست.

 


مریم افسر
شهریور ۱۳۹۶

زمان انتشار: ۱۳:۳۹ ۱۳۹۶/۷/۳

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن

نصیر بشیری

انجمنی که رای گیری دوره فعلی هم افراد به حد نصاب نمیرسند و باز انتخابات با استفاده از نمایندگی از سوی دیگر اعضا برگزار میشود!!!! انجمنی که دستاوردی برای اعضا ندارد جز 1کد انجمن، انجمنی که تنها مسئولان آن به واسطه داشتن جایگاه ریاست و معاونت، برای شرکت های مختلف به مشاوره دعوت می شوند و از این خان سفره پهن شده باقی اعضا را بی نصیب می گذارند!!!انجمنی که چون اعضای کهن سال آن توان جذب سفارش را ندارند قیمت ها را به حدی بالا می برند که خود اعضای انجمن از آن فراری هستند!!! انجمنی که در حال حاضر تنها 25 درصد اعضایی که اسمشان در انحمن ثبت شده مایل به دادن حق عضویت هستند و دیگر این کار را انجام نمی دهند!!! انجمنی که شغلی جدید را دست و پا کرده به اسم داوری، تعرفه ای نیز برای آن قرار داده :-)
سلام عرض میکنم خدمت افسرهای راهنمایی و رانندگی، برای سلامت ما در خیابان ها مشغول به جریمه کردن هستند