انجمن خودی‌ها

نویسنده: مازیار زند

سخن رنگ

بدیهی است نظرات مطرح شده در این یادداشت، الزاما نظر «رنگ» نبوده و «رنگ» مطالب مختلف را برای هرچه بهتر شدن فضای نقد‌ و‌ بررسی تحولات گرافیک ایران منتشر می‌کند.
لازم به ذکر است که «رنگ» از انتشار جوابیه و نوشتار از سوی مخاطبان و صاحب‌نظران، در جهت حفظ این فضای مطلوب استقبال می‌کند.
مجله‌ی الکترونیکی «رنگ»

خلاصه‌ی این نوشته این است که انجمن ما دو بخش دارد، «خودی‌ها» و «نخودی‌ها» و حرف مهم دیگری زده نشده است. پس اگر از خودی‌هایی هستید که وقت مهمانی‌رفتن ندارند یا از نخودی‌هایی هستید که حوصله مشارکت در امور جاری انجمن را ندارند با خیال راحت به کارهای روزمره‌تان برسید و ادامه نوشته را نخوانید.

ولی اگر خواسته باشید بیشتر با این دو گروه آشنا شوید باید بدانید:
خودی‌ها بزرگتر هستند، نخودی‌ها جوانتر؛ خودی‌ها به‌ شدت دنبال انجام امور صنفی هستند، نخودی‌ها دنبال قروفر و امور غیرصنفی؛ خودی‌ها در حال رتق و فتق امور جاری و پیگیری اهداف انجمن هستند، نخودی‌ها در پی بازیگوشی و رویاپردازی‌های بی‌دلیل برای آینده؛ خودی‌ها پخته هستند، نخودی‌ها خام. خودی‌ها اعتقادی به شوآف و نمایشگاه و کارهای سطحی ندارند، نخودی‌ها عاشق ارسال پوسترهای یکبار مصرف به بینال‌های خارجی هستند. خودی‌ها هزارتا پوستر چاپ شده افست دارند، نخودی‌ها یک و نیم تا پوستر A3 طراحی کرده‌اند و توانسته‌اند یکی را پشت شیشه یک کافی شاپ که صاحب آن روشنفکر است  بچسبانند.
خودی‌ها لج می‌کنند نخودی‌ها لج در می‌آورند. خودی‌ها قصد دارند سطح فرهنگ تصویری مملکت را بالا ببرند، نخودی‌ها از روی نادانی و جوانی سطح فرهنگ تصویری مملکت را پایین می آورند. خودی‌ها هرچیزی را درست سر جای خودش می‌گذارند، نخودی‌‌ها هیچ چیز را سرجایش نمی‌گذارند حتا حروف را بهم می‌ریزند تا هیچکس نفهمد چه نوشته‌اند. خودی‌ها خون دل خورده‌اند تا گرافیست شده‌اند، نخودی‌ها یک شبه از راه فتوشاپ و اینترنت؛ خودی‌ها حرص می‌خورند، نخودی‌ها حرص در می‌‌آورند؛ خودی‌ها را همه‌ی دنیا می‌شناسند، نخودی‌ها را فقط خودشان می‌شناسند.
نخودی‌ها می‌گویند: پس خودی‌ها چه کردند! خودی‌ها می‌گویند: نخودی‌ها چه کردند؟ نخودی‌ها خیال می‌کنند برنامه دارند، در عوض خودی‌ها در جاهای بالا نفوذ دارند. می‌گویند خودی‌ها قدرت چانه‌زنی با بالاها را دارند، اما نخودی‌ها فقط چانه دارند. خودی‌ها رای می‌آورند، نخودی‌ها رای می‌دهند. خودی‌ها همش به دنبال مشارکت همه‌ی اعضا هستند، نخودی‌ها همش به دنبال مشارکت دردسرساز هستند. نخودی‌ها بیخودی طلبکارند، خودی‌ها باخودی طلبکارند. می‌گویند نخودی‌ها در پی هدف منفرد هستند، در صورتی که خودی‌ها در پی هدف مشترک هستند. نخودی‌ها همش می‌گویند مشارکت ما در کمیته‌ها چه شد؟ خودی‌ها همش می‌گویند مشارکت در کمیته‌ها چه شد! نخودی‌ها می‌گویند اساسنامه انجمن این است، خودی‌ها می‌گویند اساسنامه انجمن را ما نوشتیم و ما خودمان اساسنامه‌ی ناطقیم، بروید خوارج! نخودی‌ها بی‌خودی عضو انجمن طراحان گرافیک شده‌اند و به همین دلیل کارهای بیخودی برای «فراخوان طراحی نشانه ۲۰» فرستادند،  خودی‌ها خودشان بهتر بلدند و کار را به کاردان خودشان سپردند. نخودی‌ها در آذر ۹۴ یک نامه امضا کردند و خواستند کاندیداها در چند کلمه راه‌حل‌ها و برنامه‌های عملی خود را بگویند و پس از یک سال در مورد اجرای آن توضیح دهند؛ خودی‌ها دلیلی ندیدند وقت خودشان و بقیه را تلف کنند؛ برنامه ندادند،  گزارش‌ هم  ندادند و گفتند مهمانی تمام شد بروید جلوی در خانه خودتان بازی کنید! نخودی‌ها زیاد حرف می‌زنند، خودی‌ها اصلاً حرف نمی‌زنند.


مازیار زند
شهریور ۱۳۹۶

 

زمان انتشار: ۱۰:۴۶ ۱۳۹۶/۶/۱۵

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن

سجادسلیمی

چطور این متن بی ادبانه رو منتشر میکنید وای نظر کاربران و جوابشون رو به چنین آدمای خودبزرگ بین منتشر نمیکنید؟!

سجادسلیمی

خدارو شکر که ما نه خودی هستیم و نه نخودی و هر آنچه از این دو گروه دیدیم بود بیخودی...! واقعیت اینکه همه به فکر جیب خویش هستند، حتی آنها که آرد را الک کرده اند و الکم را هم آويزان...! در سال های اخیر کارهای بسیار ضعیفی از پیش کسوتان عزیز مشاهده کردیم که ایرادات آن را دانشجویان ترم اول گرافیک هم به راحتی می گرفتند! از طرفی وقتی اسم جناب مازیار زند را جستجو کردم تا ببینم خودی است یا خیر تصاویری از مازیار فلاحی را دیدم ... می بالیم که نیستیم در هیچ کدام از این دو گروه و مثل دشمن به دیگری نمی تازیم که در خودی ها جز لجاجت و خود بزرگ بینی و کار های ضعیف و آشنا بازی و در نخودی ها جز اعتماد بنفس کاذب چیزی ندیدیم!