به ده دلیل، خلاقیت، انسان بهتری از شما می‌سازد | بخش دوم

نویسنده: جیکوب کاس و آنا مارش | مترجم: ریحانه دقیقیان

«خلاقیت به شما این اجازه را می‌دهد که اشتباه کنید. هنر، خودش اشتباهات درست را تشخیص می‌دهد.»

اسکات آدامز

در بخش اول این مطلب به 5 دلیل برای تاثیر خلاقیت برای انسان بهتر بودن اشاره کردیم.
و حالا در ادامه به 5 دلیل باقی‌مانده خواهیم پرداخت.

شش: خلاقیت شما را قوی و منعطف می‌سازد
همیشه افرادی هستند که عاشق آثار شما می‌شوند و در کنار آن‌ها کسانی نیز هستند که آثار شما را دوست ندارند. درست مثل خود ما که همه‌ی فیلم‌ها، همه‌ی موسیقی ها، همه‌ی کتاب‌ها و حتی همه‌ی انسان‌ها را دوست نداریم. هر کسی سلیقه‌ی منحصر به خودش را دارد. همه‌ی انسان‌ها مایلند دوست داشته شوند و بابت آن‌چه که انجام می‌دهند تحسین و تقدیر شوند، اما به عنوان یک هنرمند خلاق، پذیرش این حقیقت که اثر شما را دوست نداشته و یا رد کرده‌اند، دشوار است. این جاست که خلاقیت وارد عمل می‌شود و به شما می‌آموزد که محکم، انعطاف‌پذیر و قوی باشید. به شما یاد می‌دهد که پس از شکست در خلق یک اثر، خود را سرپا نگه دارید. به ما می‌آموزد که به جای محافظت و دفاع صرف از اثرمان و فرار از نقدها، به شکست خود و نقدهای وارد شده بر اثرمان افتخار کنیم، چرا که این دو هستند که از ما انسانی قوی‌تر خواهند ساخت.

هفت: خلاقیت به ایجاد حال خوب کمک می‌کند
بر اساس مطالعاتی که در گذشته صورت گرفته است، ارتباط مستقیمی میان خلاقیت و خلق بالا (حال خوب) وجود دارد. معمولا زمانی که افراد خوشحال هستند، خلاقیت بیشتری دارند؛ شاید به این دلیل که در حال خوب ذهن آن‌ها از اطلاعات و جزئیات آزاردهنده‌ی روزمره آزاد است. تحقیقات اخیر در زمنیه‌ی خلاقیت نشان می‌دهد که «بالا رفتن خلق انسان، میزان توجه و تمرکز را در او افزایش داده و موجب می‌شود راهکارهای بیشتری برای مشکلات بیابد.»

هشت: خلاقیت به شما کمک می‌کند تا با جامعه‌ی خود در ارتباط باشید
خلاقیت ما موجب می‌شود تا با افرادی که با ما حرفه‌ی مشترک دارند در ارتباط باشیم. و بدین ترتیب جوامع مختلف شکل می‌گیرند. همین که با به اشتراک گذاشتن ایده‌ها، نظر دادن در مورد آثار همکاران و دوستان یا حتی در سکوت و در کنار هم نشستن و طرح زدن احساس بی‌نظیر با هم بودن و ارتباط داشتن را تجربه می‌کنیم، یک دنیا ارزش دارد.

نه: خلاقیت به شما آزادی عمل می‌بخشد
زمانی که در حال خلق اثر هستیم، غلط و درستی وجود ندارد. ما به خودمان این فرصت را می‌دهیم تا بدون قضاوت و نتیجه‌گیری، غرق در کار شویم. ما مجاز به کسب تجربه‌های جدید و ریسک‌کردن هستیم. بنابراین این خلاقیت است که به شکل‌های مختلف به ما آزادی می‌دهد.

ده:  خلاقیت امکان خود‌آگاهی و خودابرازی را فراهم می‌سازد
خلاقیت به شما اجازه می‌دهد تا هر آن‌چه که می‌خواهید را ابراز نمایید، و شما را به ابعاد مختلف خود مانند علایق، رفتارها و انگیزه هایتان آگاه می‌سازد. ما در هنگام خلق اثر، به درون وجود خود سفر می‌کنیم تا به آن چه که باور داریم یا فکر می‌کنیم دسترسی بیابیم.
هر چه بیشتر خلق کنیم، خود حقیقی‌مان را بیشتر خواهیم شناخت. 

زمان انتشار: ۱۴:۳۰ ۱۳۹۵/۱۱/۴

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن