گزارش نشست «يک روز ويژه از نزديک با هومن مرتضوی»


عصر روز جمعه هفدهم دی‌ماه نشست «يک روز ويژه با  هومن مرتصوی از نزديک» از سلسله نشست‌های آزاد «مدرسه‌ی ویژه» در نگارخانه ی ویژه برگزار شد. در این نشست بعد از نمایش فیلمی از «هومن مرتضوی» که توسط «بهمن کیارستمی» ساخته شده و نمایش اسلایدهای گزیده‌ای از آثار او، «بهمن کیارستمی» و «آریا کسایی» به گفت‌و‌گو و نقد‌و‌نظر با «هومن مرتضوی» پرداختند.
هومن مرتضوی متولد سال 1343 و دانش آموخته‌ی دوره‌ها و کارگاه‌های آزاد گرافیک و نقاشی است.
مرتضوی در ابتدای سخنش گفت: در سال 1365 یا شاید زودتر که در نشریه صنعت حمل و نقل شروع به کار کردم، بزرگترین شانس من بود چون منسجم‌ترین دوره‌ی کاری زندگیم شد، چراکه هیات گرداننده‌ی نشریه‌ی صنعت حمل و نقل برای اولین‌بار در تاریخ نشریات ایران، یک مدیر هنری استخدام کردند که بسیار سخت‌گیر بود. و در ادامه از ویژگی‌های مجله‌ی صنعت حمل و نقل گفت که برای اولین‌بار برای موضوعات و مسائل روز جامعه، مانند ویزای کشورهای مختلف، وضعیت دلار و . . . پرونده‌های اختصاصی و گزارش‌های تخصصی را بنا نهاد که بر اساس آن روی جلدهایش را من طراحی می‌کردم.


او همکاری با این نشریه را نقطه عطفی دانست که وی را از تصویرساز و کاریکاتوریست داخل جلد به طراح روی جلد تغییر داد.

وی در ادامه با لحن طنز آمیز همیشگی‌اش گفت: من یک کاریکاتوریستی هستم که مدام بازی‌های مختلفی کردم و شانس آورده‌ام کسی مچم را نگرفته!
او از اقامت 10 ساله‌اش در آمریکا سخن گفت که چگونه از صفر شروع کرده، از نیویورک که مقصد مورد علاقه‌اش بوده سرخورده شده و به لس آنجلس نقل مکان کرده و از آثار تصویرسازی و طراحی گرافیک و همچنین هنر دیجیتال که در آن کشور خلق کرده با حاضرین صحبت کرد.
«بهمن کیارستمی» با بیان اینکه هفته‌ای چند بار «هومن مرتضوی» را می‌بیند، پس سوالی ندارد، افزود؛ هومن پروژه‌های نصفه نیمه بسیار دارد، از جمله کتابی که امیدوار است نشر نظر به چاپ برساند و مقدمه‌اش را که خود او در سال 91 نوشته، با حک و اصلاحاتی که به روز کرده بود، برای حضار قرائت کرد.
«آریا کسایی» نیز با اشاره به فیلم نمایش داده شده در ابتدای نشست پرسید، کمی در مورد خط نگاره‌هایت، مثل کار بالای شومینه یا کار خارجی‌پسند توضیح بده که به نظر من در واقع عکس‌العملی بوده راجع به فضای کار هنری و بازار آن زمان ایران!
«هومن مرتضوی» در پاسخ گفت : آن کارها را برای خودم انجام داده‌ام، و ادامه داد اگر آرتیست را از آرت بگیری چه می‌ماند؟ و با بیان شرایط هنری آن زمان افزود کارها جوابی بود به سلایق و خواسته‌های متفاوت اقشار مختلف که هر کدام نوع خاصی از آثار هنری را می‌پسندند!
در طول دو ساعت گفت‌و‌گو و نقد و نظر، «هومن مرتضوی» از تجربیاتش در زمینه‌ی کاریکاتور، تصویرسازی و طراحی روی جلد نشریات و همچنین ساخت پوسترهای فرهنگی سخن گفت.
شایان ذکر است نمایشگاه گزیده‌ای از آثار این هنرمند از روز جمعه 17 دی‌ماه تا پنج شنبه 23 دی برای علاقه‌مندان از ساعت 9 تا 15 دایر است.

 

 

 

زمان انتشار: ۱۴:۲۸ ۱۳۹۵/۱۰/۱۹

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن