سادگی زیباست

نویسنده: شهاب اشتری

همینگوی جمله مشهوری دارد که نقل به مضمون آن است که «هر چه قدر جمله‌ی ساده‌تر باشد، نوشتن آن دشوارتر است.» همینگوی گرچه در مورد داستان و ادبیات این نکته را تجربه کرده ولی هم چنان می‌توان آن را به سایر هنرها نیز تعمیم داد. کمی بعد یا هم زمان با بیان این نکته جنبش مینی‌مالیسم شکل گرفت و عمده ویژگی آن ساده‌سازی و پیرایش زوائد بود و هست. در سینمای ایران بی‌گمان «عباس کیا رستمی» بزرگ مینی‌مالیستی‌ترین فیلم‌ها را ساخته و هم چنین در ثبت عکس نیز همین روند را پی‌گرفته است. کافی است به مجموعه عکس‌های نمایشگاه واپسینش نگاهی بیاندازید. هم عکس‌های برف و هم پنجره‌ها در ساده‌ترین نمای ممکن بسته شده‌اند. نمی‌توان در شعر به «بیژن جلالی» اشاره نکرد که بسیاری از شاهکارهای شعر مینی‌مال فارسی، بی‌گمان به او تعلق دارد.  این آغاز قرار است ما را به طراحی جلدهای بسیار زیبا و مینی‌مال «مجید عباسی» برساند.
«مجید عباسی»، طراحی جلدهای مجموعه کتاب‌هایی را عهده دار بوده که غالب آن‌ها شعر هستند. زمانی که از مجموعه سخن می‌گوییم بی‌گمان هماهنگی و ارتباط هم مد‌ نظرمان هست. مجید عباسی با ایده خط توانسته به کلیت کار با تمام تفاوت‌های متصور در محتوا، شکلی منسجم ببخشد و در این مسیر به کلیتی دست یافته که با تمام سادگی و پیراستگی از زیبایی چشم‌نوازی برخوردار است.
خطوط بدون انحنا و قوس ترسیم شده‌اند؛ از نقطه A به نطقه  B، اما مهارت طراح، در شکل‌دهی به همین خطوط ساده و مستقیم است. ترفند تکرار خطوط دقیق و بی‌نقص است و از همه مهم‌تر در خدمت تیتر؛ می‎‌توان از ریتمی که بدون اغراق در ترکیب خطوط نقش گرفته لذت برد و به شروع موفقی برای ورود به جهان تفکری شاعر دلخوش کرد.
معتقدم، جهانی که در یک کتاب شعر گنجانده شده با طرح جلد آغاز می‌شود و طراحی نقوش روی جلد نماینده جهان درونی کتاب است همخوانی و همجواری آن‌ها به مخاطب فرصت می‌دهد برای کشف جهان تازه تامل و انتخاب متفاوتی داشته باشد.
عباسی در ادامه سبک ساده‌سازی خطوط و ایجاد هارمونی از حداقل رنگ بهره می‌گیرد و پس از ورق زدن جلد با خطی تنها و در ادامه رنگی که برگرفته از محتوای احساسی تیتر کتاب است مواجه می‌شویم که لذت بصری را دو چندان می‌کند.
عباسی در شیوه‌ای که برای این مجموعه انتخاب کرده به موفقیتی رشک برانگیز دست یافته که امتداد آن برای گرافیک کتاب ثمرات شایانی خواهد داشت.   

 

زمان انتشار: ۱۹:۳۰ ۱۳۹۵/۱۰/۶

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن