تصویرگر خاطرات کودکی درگذشت


پرویز کلانتری، نقاش، طراح و نویسنده برجسته تاریخ ایران زمین در ۸۵ سالگی بدرود حیات گفت.
این هنرمند برجسته پس از سکته مغزی در آذرماه ۱۳۹۳ دوران نقاهت را می گذراند که جمعه شب به دلیل عوارض ناشی از سکته و کهولت سن، دار فانی را وداع گفت.
پرویز کلا‌نتری طالقانی، یکم فروردین سال ۱۳۱۰ در زنجان به دنیا آمد و سال ۱۳۳۸ در رشته هنرهای تجسمی از دانشکده هنرهای زیبای تهران فارغ‌التحصیل شد. او که از هنرمندان مکتب سقاخانه‌ای است، از سال ۵۳ با شروع نقاشی‌های کاهگلی، دوره تازه‌ای در زندگی هنری خود آغاز کرد که تا واپسین روزهای عمرش ادامه یافت؛ تابلوهای او جلوه‌ای ملموس از زندگی مردمان کویر  هستند.



آشنایی کلانتری با همایون صنعتی‌زاده -رئیس دانشکده هنرهای زیبا- سبب راهیابی او به مؤسسه انتشارات فرانکلین ـ ناشر کتاب‌های درسی و نشریه‌های «پیک» ـ شد.
او که بخش عمده‌ای از تصویرگری‌ فانتزی کتاب‌های درسی را به ‌عهده داشت، خالق نقاشی درس‌های معروفی مثل «مرغابی‌ها و لاک پشت»، «روباه و خروس» و داستان «روباه و زاغ» است. این هنرمند بیش از چهل سال تصویرگری کرد و نزدیک به ۲۶ کتاب کودک مانند «کدو قلقله‌زن»، «جمجمک برگ خزون»، «گل اومد بهاراومد» و «رنگین‌کمان» را تصویرگری کرده ‌است.
پرویز کلانتری، در دانشکده هنرهای زیبای تهران و کالج هنری کودکان در کالیفرنیا تدریس کرد و مدتی مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تهران بود.
او در نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی متعددی در داخل و خارج از کشور، شرکت کرد و یکی از آثارش در فهرست تمبرهای ویژه سازمان ملل به چاپ رسیده است. همچنین تابلوی مشهور «شهر ایرانی» او در مقر سازمان ملل در نایروبی قرار دارد.



زنده یاد کلانتری کتاب‌هایی مانند «ولی اوفتاد مشکل‌ها»، «چهار روایت»، «نیچه نه، فقط بگو مشد اسماعیل» را نیز منتشر کرده است.
«مجله رنگ» درگذشت این هنرمند گران‌قدر را تسلیت می‌گوید.
زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن