نه فردا و نه هفته‌ی آینده، هم اکنون آغاز به کار کنترجمه: ریحانه دقیقیان


۵ سوال از ۱۰۰ طراح بخش کوچکی از پروژه‌ی یک طراح به‌نام «یوگنی یرمکاو(۱)» است که مصاحبه‌های بسیارکوتاهی را با طراحان مختلف (که اغلب طراح‌گرافیک هستند) انجام می‌دهد.
هریک از این مصاحبه‌ها شامل پنج سؤال و جواب هستند. او از همه طراحان پنج سؤال یکسان پرسیده‌؛ سؤالات مهم، پاسخ‌های کوتاه.
اصل این پروژه بر این اساس بنا شده است: کلمات اضافی و بیهوده، هرچه کمتر، بهتر. هدف، انتقال اطلاعات مفید و تا حد ممکن خلاصه شده به خوانندگان است.
این مصاحبه‌ها به‌صورت اینترنتی و از طریق ایمیل انجام شده‌اند. این پروژه در ماه آوریل سال ۲۰۱۴ آغاز شد و اولین مصاحبه در ۱۳ ماه مه ۲۰۱۴ منتشر شد. مطالعه‌ی این مصاحبه‌ها می‌تواند مفید باشد.                                                                             
 
وان کارلوس پگن (Juan Carlos Pagan )
طراح‌گرافیک، طراح حروف و کارگردان هنری ساکن نیویورک
       
                                                                    

هنگامی که در این حرفه آغاز به کار کردید با چه مشکلاتی مواجه شدید؟
مانند بسیاری از طراحان جوان من هم به‌دنبال چیزی بودم که اثر مرا به صورت منحصر به‌فردی تبدیل کند به «اثر من». خوشبختانه افراد فوق العاده‌ای که با آن‌ها کار می‌کردم، مرا به خوبی هدایت کردند تا از آن دوران خود درگیری به سلامت عبور کنم. همچنین پذیرش این حقیقت که صحبت کردن درباره‌ی اثر به اندازه‌ی خلق اثر حائز اهمیت است برایم دشوار بود. هنوز هم گاهی با این مساله به مشکل بر می‌خورم.

یک طراح جوان باید چه کار کند تا هیچ‌کس استخدامش نکند و به او سفارش کار ندهد؟
راه‌های زیادی برای استخدام نشدن وجود دارد. می‌توان از بی‌ادب، مغرور و انتقاد ‌ناپذیر بودن آغاز کرد. به نظر من
همین چند مشخصه، استخدام نشدن فرد را تضمین خواهد کرد.آیا نکته‌ای هست که آرزو می‌کردید ای‌کاش از ابتدای فعالیت خود در این حرفه می‌دانستید؟

می‌توانم یک کتاب را با چیزهایی که آرزو می‌کردم در ابتدای حرفه‌ام می‌دانستم، پر کنم. فکر می‌کنم دلم می‌خواهد یک نفر مرا می‌نشاند و می‌گفت: «منتظر اجازه، مشتری و محتوای طرح نمان و از همه مهم‌تر هیچ عذر و بهانه‌ای نتراش. فقط شروع کن و همین حالا کاری را انجام بده که همیشه دوست داشتی انجام بدهی. نه فردا و نه هفته‌ی آینده، هم اکنون آغاز به کار کن.»

آیا قوانین و قواعد خاصی برای بالا بردن کیفیت کار در حرفه خود دنبال می‌کنید؟
لیستی تهیه کرده‌ام و طبق آن عمل می‌کنم؛ و موقعی که می‌خواهم مساله‌ای را بررسی کنم، برای قدم زدن به فضای باز می‌روم تا بهتر فکر کنم.

آیا کتاب مناسبی برای طراحان جوان سراغ دارید که به آن‌ها معرفی کنید؟

«ذِن و هنر نگهداری موتور سیکلت» اثر رابرت ام پیرشگ، «سبکی تحمل‌ناپذیر هستی» اثر میلان کوندرا و «اتکا به‌نفس» اثر رلف والدو امرسون.


۱. Yevgeny Yermakov


زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن