بازیابی خلاقیت گمشده(۲)


ترجمه:ریحانه دقیقیان


برای ایجاد خلاقیت محدودیت زمانی تعیین کنید

گاهی اوقات کار را به دلایل مثبتی به تعویق می‌اندازیم، گاهی هم نه. به تعویق انداختن کار با هر دلیل و نتیجه‌ای، به ما ثابت کرده است که هر چه‌قدر زمان بیشتری را برای انجام یک کار خلاقانه در نظر بگیریم، انجام دادن آن همان قدر طول خواهد کشید. به این می‌گویند «قانون پارکینسون». اگر پیش از این درگیر پروژه‌های خلاقانه بوده باشید، احتمالاً این پدیده برایتان آشناست.


- هنوز ایده‌ خاصی برای داستانت پیدا نکردی؟ - نه منتظرم یه ایده‌ی خوب به ذهنم برسه
- آدم که نمی‌تونه خلاقیتش رو مثل شیر آب باز کنه. باید توی حس مناسبی باشی.
- چه حسی؟ - وحشت دقیقه نود.


خاصیتی در فشار محدویت زمان وجود دارد که باعث می‌شود مغز شما از بی‌خیالی کودکانه در آمده و مانند دریل جراحی عمل می‌کند. این تجربه شاید چندان خوش‌آیند نباشد. کسی نگفته بود خلاقیت داشتن آسان است!
چگونه مهلت تعیین کنیم؟ زمانی که نوبت به انجام کارهای خلاقانه می‌رسد، به‌خصوص اگر کار را برای خودتان انجام می‌دهید، تعیین مهلت‌هایی که به آن‌ها نمی‌رسید بسیار آسان است چون می‌دانید این محدودیت زمان، جدی نیست. خلاقیت ثمره‌ی محدودیت است، بنابراین مهلتی که تعیین می‌کنید باید برایتان جدی و کارآمد باشد. این محدودیت باید واقعی باشدت ا «احساس وحشت دقیقه‌ی نود» که در این تصویر به آن اشاره شده را تجربه کنید. از خود بپرسید «چه کارکنم تا این محدودیت زمان را واقعی بپندارم و آن‌را جدی بگیرم؟» زمانی که توانستید پاسخ مناسبی به این سوال بدهید، ایده‌های خلاقانه‌ی شما از مغزتان خارج خواهند شد، زیرا می‌دانند بیش از این فرصتی ندارند.
همچنین ایجاد محدودیت در استفاده از راه‌کارها و مواردی که به حل مشکل شما کمک خواهند کرد، باعث می‌شود به راهکارهای ساده و خلاقانه دست پیدا کنید. از یک رنگ برای خلق نقاشی خود استفاده کنید. مقاله‌ی خود را در کمتر از ۵۰۰ کلمه بنویسید. با ابزارهای محدود و در دسترس اثر خود را بسازید.

در ده دقیقه‌ی بعدی این کارها را انجام دهید
زمانی که احساس می‌کنید خالی از ایده و خلاقیت هستید، می‌توانید برای بازیابی قوه‌ی خلاقیت خود این سه کار را انجام دهید:
⦁    استراحت کنید. به مغز خود فضای کافی بدهید تا بتواند به موضوعات دیگر نیز بپردازد.
⦁    تعریف خود از خلاقیت را گسترش دهید. احتمالاً عادت کرده‌اید در جاهای به‌خصوصی دنبال آن بگردید. قالب را بشکنید.
⦁    خود را محدود کنید. فشار امکانات کم‌تر و زمان محدودتر، برخلاف آن‌چه که به نظر می‌رسد، منجر به خلاقیت خواهد شد.
به پروژه‌ی خلاقانه‌ای که اکنون درگیرش هستید فکر کنید. به خود اجازه دهید تا کمی از آن فاصله بگیرید. در این فاصله مثال افراد را مطالعه کنید که مشکلات خود را با راه‌کارهای خلاقانه ای حل کرده‌اند که در حالت عادی به ذهن کسی خطور نمی‌کند. سپس به کار خود برگردید و با محدودیت‌های جدی زمانی و ابزاری، کار را دوباره آغاز کنید.
ممکن است دریابید خلاق‌تر از آنچه
هستید که تا به حال می‌پنداشتید.
نویسنده: تایلر توورن (Tyler Tervooren)
منبع: riskology.co
زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن