نشست خبری دوسالانه آثار طراحان بسته‌بندی


ایمان آل‌مظفر دبیر رویداد و مدیر مسئول وب سایت «بسته‌ها»، امرالله فرهادی و بهرام کلهرنیا از اعضاء مشاوران دوسالانه و مهرداد ذوالنور مدیر ارتباطات و روابط عمومی و جمعی از اصحاب رسانه حاضران جلسه بودند. در ابتدای این نشست که روز دوشنبه ششم مهرماه در تالار امیرخانی خانه هنرمندان برگزار شد، مهرداد ذوالنور ضمن خوشامد گفت و از حمایت رسانه‌ها در پوشش رویداد تشکر کرد.
آل‌مظفر رسیدن ۱۸۰ اثر از ۱۷۵ طراح به دبیرخانه نمایشگاه را نشانه استقبال طراحان از این نمایشگاه دانست و از برگزاری نمایشگاه در تالارهای بهار و تابستان خانه هنرمندان در ۱۷ مهرماه خبر داد. او درباره برگزیدگان این نمایشگاه گفت: برگزیدگان روز افتتاح معرفی می‌شوند و جوایزی به آنها اهدا خواهد شد. دبیر نمایشگاه دوسالانهاضافه کرد: روز افتتاحیه، به‌روزرسانی نسخه جدید وب‌سایت «بسته‌ها»  را همراه با نمایش بهترین آثار و ارتباط با خالقان آنها انجام خواهیم داد؛ در این وب‌سایت آموزش و پژوهش نیز به‌عنوان یکی از مهمترین دغدغه‌های این حوزه در بخشی ویژه مورد توجه قرار خواهد گرفت.
آل‌مظفر حمایت مادی و معنوی از یک استعداد جوان  را یکی از اتفاقات ویژه این نمایشگاه برشمرد. قرار است در کنار نمایشگاه این استعداد انتخاب و معرفی شود و تا برگزاری دومین نمایشگاه بسته‌بندی، آموزش‌های لازم را داخل یا خارج از کشور دریافت کند تا به یک طراح موفق تبدیل شود. او زیر نظر هیئت مشاوران تمامی مراحل مختلف را در دوره‌ای چند ماهه -از انتخاب موضوع، پژوهش و تحقیق تا به خط تولید رساندن بسته‌بندی- به همراه یک سفارش‌دهنده طی می‌کند.امرالله فرهادی عضو گروه مشاوران نمایشگاه ضمن اشاره به ضرورت توجه به موضوع بسته‌بندی درکشور گفت: در کشور ما به مقوله بسته‌بندی محصولات هیچ توجهی نمی‌شود. در بیشتر موارد بسته‌بندی‌های زیبای محصولات داخلی، کپی آثار خارجی است و تولیدکنندگان هیچ ارزشی برای طراحی خلاق تولیدات خود و اصالت بخشیدن و ایرانی کردن این طرح‌ها قائل نیستند. ما قصد داریم با برپایی این نمایشگاه به طراحان‌گرافیک خودمان بگوییم که شما می‌توانید آثار خلاقه طراحی کنید و به صاحبان صنایع بگوییم که طراحان جوان ما بهتر از خارجی‌ها می‌توانند شرایط تولیدکننده داخلی و محصولاتشان را درک کنند. آن‌ها می‌توانند با شناخت خوب از مخاطب و بازار مصرف داخلی بر اساس یک استراتژی دقیق مارکتینگ مناسب را برای تولیدکننده داخلی طراحی کنند.
او افزود: ترکیه تا چند سال پیش یکی از اصلی‌ترین منابع الهام تولیدکنندگان ما برای بسته‌بندی بود به طوری که اکثر تولیدکنندگان لیبل‌های طراحی شده در ترکیه را می‌خریدند و دور محصولات خودشان می‌پیچیدند؛ حتی بعد از وارد کردن ماشین آلات لازم برای تولید محصولات مورد نظر، باز هم طراحی بسته‌بندی محصولاتشان را به ترکیه می‌سپردند.
فرهادی با اشاره به بی‌توجهی طراحان‌گرافیک به موضوع طراحی بسته‌بندی یادآور شد: طراحی بسته‌بندی یکی از پیچید‌ترین و کامل‌ترین بخش‌های طراحی‌گرافیک است و بهتر است طراحان از آن دوری نکنند. او توصیه کرد با توجه به پیشرفت‌های سریع تکنولوژی که طراحان هم دسترسی خوبی به آن دارند، بهتر است از بهترین آثار خارجی نه کپی، بلکه الهام بگیرند تا آثار خلاقه خود را در زمینه بسته‌بندی، متناسب با روحیه و نیازهای خودمان طراحی کنیم. فرهادی تـأکید کرد: با توجه به آثار رسیده به دبیرخانه می‌توان امیدوار بود که در آینده ادعایی در این زمینه داشته و بالنده هم باشیم.بهرام کلهرنیا یکی دیگر از اعضای گروه مشاوران این دوسالانه در ابتدای سخنانش ضمن اشاره به این نکته که باید بدانیم در زمینه طراحی بسته‌بندی کجای دنیا ایستاده‌ایم، گفت: این پرسش‌ها مطرح می‌شود که بسته‌بندی ما در ارائه محصولات چه نقشی دارد و آیا در این زمینه سهم و نگرش ملی داشته‌ایم؟ آیا این بخش از طراحی‌های ما کاراکتر قابل فهم و منطقی دارند؟
کلهرنیا از برپایی اولین نمایشگاه دوسالانه آثار طراحان بسته‌بندی کشور به عنوان یک اتفاق مهم و سرنوشت ساز یاد کرد و گفت: ریخت و رخت محصولات ما عقب مانده و تکراری است و هنوز میان طراحان بسته‌بندی، سفارش‌دهندگان و تولیدکنندگان ما اختلاف نظر وجود دارد. سفارش‌دهندگان درباره محصولاتشان اطلاعات کافی دارند اما درباره بازار مصرف و مخاطبان خود اطلاعات درست و دقیقی ندارند. این استاد دانشگاه هشدار داد که نظام آموزشی ما در موضوع آموزش بسته‌بندی فلج شده است و باید در این مورد بیماریابی کنیم.
او مدیران کلان اقتصادی را از جمله کسانی یاد کرد که لازم است به موضوع طراحی بسته‌بندی و ضرورت آموزش آن در دانشگاه‌ها توجه کنند تا شاهد تحولی در نظام بسته‌بندی کشور باشیم. کلهرنیا با ابراز تأسف از نبود یا کمبود پژوهش و مطالعات در زمینه طراحی بسته بندی گفت: ما الفبای مقدماتی را در زمینه طراحی بسته‌بندی می‌گذرانیم و در این مقوله بسیار تهی‌دست هستیم. طراحان‌گرافیک تنها گروهی هستند که به خاطر شغل و مهارتشان نسبت به این موضوع توجه نشان داده‌اند و ناچارند با صاحبان تولید و سفارش‌دهندگان به توافق برسند.او در پایان سخنانش تصریح کرد: چرخه صحیح اقتصادی کشور در گرو تحول در نظام بسته‌بندی محصولات است و عزم ملی می‌طلبد که بدون حضور مدیران و رسانه‌ها ناممکن است.
فرهادی تاکید کرد: آثار بسیار درخشانی را شاهد بودیم به طوری‌که اکنون به نیابت از همه طراحان‌گرافیک به تولیدکنندگان کشور مژده می‌دهم که طراحان ما آماده‌اند تا در این زمینه با شما همکاری کنند؛ شما هم دست از کپی بسته‌بندی محصولات خارجی بردارید تا با یک همکاری خوب به نتیجه خوبی برسیم.
در پایان از پوستر این نمایشگاه اثر مهرزاد دیرین رونمایی شد که طراح در این پوستر به موضوع «میهمانی بسته‌ها» پرداخته است. دومین مراسم سالانه اهداء جوایز و معرفی آثار برگزیده سال «بسته‌ها» ۱۷ مهرماه در گالری‌های بهار و تابستان خانه هنرمندان ایران گشایش می‌یابد و به مدت ۱۰ روز پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود.

عکس‌ها: لیلا ابراهیمی و الهام احمدی
زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن