کسی با افراد گستاخ همکاری نمی‌کند


ترجمه: ریحانه دقیقیان


۵ سوال از ۱۰۰ طراح بخش کوچکی از پروژه‌ی یک طراح به نام «یوگنی یرمکاو» است که مصاحبه‌های بسیارکوتاهی را با طراحان مختلف (که اغلب طراح‌گرافیک هستند) انجام می‌دهد.
هریک از این مصاحبه‌ها شامل پنج سؤال و جواب هستند. او از همه طراحان پنج سؤال یکسان پرسیده‌؛ سؤالات مهم، پاسخ‌های کوتاه.
اصل این پروژه بر این اساس بنا شده است: کلمات اضافی و بیهوده، هرچه کمتر، بهتر. هدف، انتقال اطلاعات مفید و تا حد ممکن خلاصه شده به خوانندگان است.
این مصاحبه‌ها به‌صورت اینترنتی و از طریق ایمیل انجام شده‌اند. این پروژه در ماه آوریل سال ۲۰۱۴ آغاز شد و اولین مصاحبه در ۱۳ ماه مه ۲۰۱۴ منتشر شد. مطالعه‌ی این مصاحبه‌ها می‌تواند مفید باشد.                                                                             
لوتا نیمنن (Lotta Nieminen)     
طراح گرافیک آهل اسکاندیناوی                           
                                                                                     

هنگامی که در این حرفه آغاز به کار کردید با چه مشکلاتی مواجه شدید؟

فکر می‌کنم عموماً اسکاندیناوی‌ها در مصاحبه‌های کاری در نیویورک ناموفق هستند. در چند مصاحبه‌ی کاری اولم در نیویورک پیش از این‌که مصاحبه‌کننده فرصت صحبت کردن پیدا کند، با حرف‌هایم خودم را به‌طور کامل نابود می‌کردم! پس از آن آموختم که به خود و کارم افتخار کرده و دلیل این فخر را برای دیگران بازگو کنم. علاقه داشتن به زمینه‌ی کاری و اعتماد داشتن به کار خود بسیار ضروری است. باید کار خود را دوست داشته باشید تا دیگران هم بتوانند آن‌را دوست بدارند.

یک طراح جوان باید چه کار کند تا هیچ‌کس او را استخدام نکرده و به او سفارش کار ندهد؟
ارائه‌ی مناسب و قوی آثار خود را نادیده بگیرید و برای جمع‌آوری بهترین آثارتان وقت چندانی نگذارید. عوضی بودن نیز کمک بسیاری به استخدام نشدن می‌کند. به خاطر داشته باشید افراد با استعداد بسیاری برای استخدام وجود دارند و هیچ‌کس مایل نیست با افراد گستاخ و بی‌ادب همکاری کند.آیا نکته‌ای هست که آرزو می‌کردید ای‌کاش از ابتدای فعالیت خود در این حرفه می‌دانستید؟
آثاری که در فایل نمونه کارهای خود گذاشته‌اید، باعث می‌شوند تا دوباره همین کارها به شما سفارش داده شوند. چند سال پیش یک پروژه‌ی منظره‌ی شهری را انجام داده و تصویر آن را در وب‌سایتم گذاشتم. بلافاصله بعد از آن اولین سفارش کار -در زمینه ساختمان و بنا- به من داده شد. اکنون درصد بسیاری از سفارشات تصویر سازی که در دست دارم در همان زمینه است. کار کردن حرفه‌ای در دو رشته نیز چیزهای زیادی به من آموخت: وقتی به عنوان کارگردان هنری و طراح کار می‌کنم سفارش می‌دهم و زمانی که به عنوان تصویرگر کار می‌کنم سفارش می‌گیرم. هنگامی که به عنوان کارگردان هنری سفارش می‌دهم، تنها چیزی که می‌بینم نمونه کارهای فرد است، و به‌ندرت به ذهنم خطور می‌کند که این فرد بخواهد کاری غیر از آن‌چه که در فایل نمونه کارهای اوست انجام بدهد.
قرار دادن آثاری که علاقه‌ای به آن‌ها ندارید و حاضر نیستید دوباره انجامشان دهید در فایل نمونه کارها، کار عاقلانه‌ای نیست. وقتی حتی خودتان اثری را دوست ندارید، چرا دیگری باید به خودش زحمت بدهد و به آن توجه کند؟

آیا قوانین و قواعد خاصی را برای بالا بردن کیفیت کار در حرفه خود دنبال می‌کنید؟

پس از این‌که در آغاز روز ایمیل خود را چک کردم، سعی می‌کنم آن‌را تا آخر کارم بسته نگه دارم تا بتوانم بر روی کار تمرکز کنم؛ البته به‌عنوان یک فرد معتاد به ایمیل، این کار برایم بسیار دشوار است.
تقویم بسیار مرتبی دارم که به من کمک می‌کند بدانم در این لحظه چه‌قدر کار دارم و چه زمانی وقت آزاد برای گرفتن پروژه های دیگر خواهم داشت. سعی می‌کنم برای هر پروژه‌ای زمان مناسبی را خالی بگذارم تا از کیفیت کار کاسته نشود. برای من از این پروژه به آن پروژه پریدن و پرداختن به چندین سفارش هم‌زمان، به این معناست که هیچ‌کدام را به خوبی انجام نخواهم رساند.

آیا کتاب مناسبی برای طراحان جوان سراغ دارید که به آن‌ها معرفی کنید؟

طراحی‌گرافیک: اکنون در دست تولید.
زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن