دشواری قرارداد بستنترجمه: ریحانه دقیقیان

۵ سوال از ۱۰۰ طراح بخش کوچکی از پروژه‌ی یک طراح به نام «یوگنی یرمکاو» است که مصاحبه‌های بسیارکوتاهی را با طراحان مختلف (که اغلب طراح گرافیک هستند) انجام می‌دهد.
هریک از این مصاحبه‌ها شامل پنج سؤال و جواب هستند. او از همه طراحان پنج سؤال یکسان پرسیده‌؛ سؤالات مهم، پاسخ‌های کوتاه.
اصل این پروژه بر این اساس بنا شده است: کلمات اضافی و بیهوده، هرچه کمتر، بهتر. هدف، انتقال اطلاعات مفید و تا حد ممکن خلاصه شده به خوانندگان است.
این مصاحبه‌ها به‌صورت اینترنتی و از طریق ایمیل انجام شده‌اند. این پروژه در ماه آوریل سال ۲۰۱۴ آغاز شد و اولین مصاحبه در ۱۳ ماه مه ۲۰۱۴ منتشر شد. مطالعه‌ی این مصاحبه‌ها می‌تواند مفید باشد.                                                                             
لولا لندکیک (Lola Lndekic)     
طراح گرافیک ساکن تورنتو                            
                                                                                       

هنگامی که در این حرفه آغاز به کار کردید با چه مشکلاتی مواجه شدید؟
تنها چیزی که آرزو می‌کردم این بود که ای‌کاش در آغاز فعالیت حرفه‌ای خود می‌دانستم، روش بهتر قرارداد بستن چیست؟ بقیه چیزها مثل تایپوگرافی، ترکیب بندی و ابزار به مرور زمان آموخته می‌شوند اما یادگیری قرارداد بستن بسیار دشوار بود. اکنون تمامی جزئیات سفارشات و درخواست‌های مشتری را به‌صورت کاملاً دقیق مکتوب می‌کنم.

یک طراح جوان باید چه کار کند تا هیچ‌کس او را استخدام نکرده و به او سفارش کار ندهد؟
طراحان جوان برای استخدام نشدن باید بی‌صبر و حوصله باشند و خود را بالاتر از آن ببینند که پروژه‌های کوچک را بپذیرند. نحوه‌ی تعامل شما بسیار مهم‌تر از توانایی‌های شماست. از بازخورد افراد به عنوان فرصتی برای شنیدن و یادگیری استفاده کنید. پنج تا ده سال اول کار خود را صرف شنیدن کنید و ساعاتی را نیز برای انجام پروژه‌های ذوقی و شخصی خود خالی بگذارید.آیا نکته‌ای هست که آرزو می‌کردید ای‌کاش از ابتدای فعالیت خود در این حرفه می‌دانستید؟
ای‌کاش می‌دانستم لازم نیست حتماً تخصص داشته باشم. کافی است به کاری علاقه‌مند باشی و در جهت آن حرکت و پیشرفت کنی. با این حال سفارش‌دهنده و مخاطب از شما تخصص و مهارت می‌خواهند، بنابراین مهم است که چگونه خود و کار خود را ارائه کنید.

آیا قوانین و قواعد خاصی را برای بالا بردن کیفیت کار در حرفه خود دنبال می‌کنید؟
مطالعه! ارتباط تصویری رابطه بسیار نزدیکی با استعاره‌ها و درک انواع گونه‌های تعامل دارد. برای من هیچ چیز بهتر از مطالعه در راستای تقویت افکار آبستره وجود ندارد. تهیه لیست نیز بسیار موثر است. همیشه دفتری برای پروژه‌های در حال انجام و قرار ملاقات‌ها دارم. لیست‌هایم دسته‌بندی و اولویت‌بندی شده هستند.

آیا کتاب مناسبی برای طراحان جوان سراغ دارید که به آن‌ها معرفی کنید؟

به نظر من پایه ی طراحی، آمیزش (ترکیب) و ارتباط است. من تقریباً به همه چیز علاقه مند هستم، و طراحی شیوه ای ست تا تمام علایقم را با یکدیگر ترکیب کنم. می‌توانید «سیستم‌های گرید در طراحی‌گرافیک» اثر جوزف مولر براکمن را برای دستیابی به تکنیک‌های قوی‌تر بخوانید. هم‌چنین می‌توانید کتاب «تاو جانسون» را مطالعه کنید تا بیاموزید چگونه لذت و روایت را وارد اثر خود کنید، چون اگر هر دوی این‌ها را تجزیه و تحلیل کنید می‌توانید از آن‌ها به عنوان ابزاری بسیار قوی در کار خود استفاده نمایید. 
زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن