اندیشه‌ی طراحانه


اندیشه‌ی طراحانه
اثر گَوین اَمبروز و پل هریس
ترجمه‌ی حسین شهرابی
۳۰۴ صفحه
موسسه‌ی فرهنگی پژوهشی چاپ و نشر نظر
۱۳۹۳

۴۱۰۰۰ تومان

ریحانه‌سادات هاشمی

کتاب «اندیشه‌ی طراحانه» از مجموعه کتاب‌های «مبانی طراحی» است که توسط موسسه‌ی فرهنگی پژوهشی چاپ و نشر نظر منتشر شده است. این کتاب توسط گَوین اَمبروز و پل هریس نوشته شده و حسین شهرابی آن را به فارسی برگردانده است.
کتاب اندیشه‌ی طراحانه، به فرآیند طراحی می‌پردازد و طراحی را این‌طور تعریف می‌کند: «طراحی فرآیندی سیال است و اندیشه‌ی طراحانه در تمام مراحل، از درخواست سفارش‌دهنده تا کار نهایی حضور دارد. برای هر درخواستی، راه حل‌های مختلفی را می‌توان ارائه نمود و همه‌ی اینها از لحاظ خلاقیت، اجرا و بودجه‌بندی در سطوح مختلفی هستند.»
این کتاب تمام مراحل طراحی را از ابتدا تا انتها معرفی می‌کند و برای هر مرحله، راه حل‌هایی را همراه با مثال به طراحان ارائه‌ می‌کند. این کتاب فرآیند طراحی را به شش مرحله‌ تقسیم کرده است: مراحل تفکر، تحقیق، خلق ایده، پالایش، نمونه‌سازی و اجرا. اندیشه‌ی طراحانه با مطالعه‌ی دقیق آثار معاصر، این نکته را بررسی می‌کند که ایده‌پردازی یک طراح چگونه است و چگونه این ایده‌ها را عملی می‌کند تا در نهایت با ارائه‌ی ایده‌های خلاقانه، اهداف سفارش‌دهنده را برآورده کند.
در مقدمه‌ی کتاب اندیشه‌ی طراحانه آمده است: «هدف این کتاب، ارائه‌ی چکیده‌ای از اندیشه‌های طراحانه است که در تک تک مراحل فرآیند طراحی تنیده است: روش‌هایی که طراحان در پیش می‌گیرند تا ایده‌های خلاقانه بیافرینند و آنها را پالایش کنند، تاملات مهمی که به ایده‌ها شکل می‌دهند و بازخوردها و بازنگری‌هایی که تیم طراحی می‌تواند از هر کاری بیاموزد و در سفارش‌های آینده جایی برای آنها باز کند.»
کتاب اندیشه‌ی طراحانه، از جزئی‌ترین مسائل مربوط به طراحی غافل نشده و برای هر مرحله، ایده‌ها و راه‌حل‌های کاربردی ارائه کرده و تمام این موارد را با نمونه‌هایی از کار طراحان معاصر همراه کرده است. به همین دلیل این کتاب می‌تواند مرجع مناسبی برای طراحان گرافیک به‌منظور خلق ایده‌های جذاب و اجرای مناسب این ایده‌ها باشد.

زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن