لطفا کارهای مرا پس بدهید


فرزاد ادیبی با انتشار نامه‌ای سرگشاده، ضمن انتقاد از پوستر هفتمین جشنواره‌ی هنرهای تجسمی فجر، از حضور یافتن در این جشنواره انصراف داد.
در نامه‌ی این طراح گرافیک آمده است:

پوستر هفتمین جشنواره تجسمی فجر
مسوولان محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
لطفا کارهای مرا پس بدهید

شما که پوستر نمی‌شناسید و کاری هنرستانی را برای هفتمین جشنواره‌ی تجسمی فجر بر می‌گزینید، حق ندارید آثار مرا در این مجموعه نمایش دهید. آیا آثار بزرگان طراحی گرافیک ایران را باید چنین پوستری نمایندگی کند؟
نه به‌عنوان طراح پوستری که خود سفارش داده و ناعادلانه خفه‌اش کرده‌اید که به‌عنوان یک طراح، به این بی‌دانشی اعتراض و از حرفه‌ی خود دفاع می‌کنم. در جایگاه یک معلم گرافیک این انتخاب را اهانت به شعور و سلیقه‌ی مردمی می‌دانم که فرهنگ تصویری‌شان قرن‌ها الهام‌بخش بوده است.
اگر طراحان گرافیک، به پوستر جشنواره‌ی تئاتر اعتراض داشتند که محتوا و ساختار قابل قبولی نداشت، لااقل اجرای خوبی داشت، اما پوستر جشنواره‌ی تجسمی که به‌لحاظ موضوعی باید چشم جشنواره‌های‌تان باشد، حتی اجرای درستی هم ندارد.
شما که فرق بین نقاشی و گرافیک را نمی‌دانید و یک نقاش را برای مدیریت هنری برمی‌گزینید، چگونه ادعا می‌کنید متولی بزرگ‌ترین رویداد تجسمی کشورید؟!
دریغا. دریغ از نام‌هایی چون ممیز، بریرانی و مثقالی و ... که در نمایشگاهی گرد آیند و چنین پوستری پرچمش باشد. گویی الکنی بی‌خرد، شاهنامه بخواند. دریغ.
آقایان! ما دل خوش کرده بودیم به تغییر و تحول، تدبیر و امید! آیا مشارکت انجمن‌ها و حمایت‌های‌تان این است؟!
تاکنون از وزارت ارشاد هیچ‌گونه مطالباتی نداشته و ندارم، تنها خواسته‌ی من به‌عنوان عضو کوچکی از جامعه‌ی هنری این است که به شعور مردم‌مان احترام بگذاریم.
ضمن حمایت از عملکرد آقایان علی مرادخانی و مجید ملانوروزی، از ضعف مدیریت و کم‌دانشی دبیر و مدیر هنری این جشنواره گله‌مندم. گرچه انتخاب افراد غیرمتخصصی اینچنین، مدیریت‌های کلان را نیز زیر سوال می‌برد.

فرزاد ادیبی
 ۱۴ بهمن ۱۳۹۳

پوستر طراحی‌شده توسط ادیبی برای جشنواره‌ی تجسمی فجر

زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن