گزارشی از نمایشگاه ۴ نسل طراحان گرافیک ایران


در مراسم گشایش این نمایشگاه که ساعت 10 صبح 28 آبان در سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای بانو و با حضور پرتعداد دانشجویان، اساتید، مسوولین و علاقمندان برگزار گردید، ابتدا عبدالجواد احمدی ریاست مؤسسه آموزش عالی میرعماد ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نمایشگاه در قزوین، آمادگی این مؤسسه را جهت برگزاری رویدادهای فرهنگی هنری دیگر اعلام داشته و از سازمانها و دستگاههای اجرایی مرتبط با حوزه فرهنگ و هنر خواست درجهت همافزایی و اعتلای بیشتر فرهنگ و هنر استان همکاری گستردهتری را به عمل آورند. همچنین به دانشجویان رشتههای هنر توصیه نمود که با شناخت بیشتر استادان و پیشکسوتان بتوانند از آثار این بزرگان بهره لازم را ببرند.

در ادامه علیرضا وکیلی، دبیر نمایشگاه توضیحاتی درباره روند شکلگیری و برگزاری این رویداد فرهنگی ارائه داد و گفت:
در مرداد‌ماه سال جاری از طرف «هفته طراحی میلان» از ایران درخواست گردید که با پوسترهای تایپوگرافی در این برنامه حضور یابد که مسوولیت انتخاب و گردآوری آثار 30 تن از طراحان گرافیک به عهده اینجانب گذاشته شد و این نمایشگاه با همراهی  «پایگاه اطلاع‌رسانی گزارشگر طراحی صنعتی» در هفته اول مهرماه در شهر تورین ایتالیا برگزار گردید. پیش از برگزاری نمایشگاه و با حمایت مؤسسه آموزش عالی میرعماد و هنرستان هنرهای زیبای پسران تهران، کتاب نمایشگاه چاپ شد. ایده برگزاری نمایشگاه در قزوین توسط آقای حبیب هادیزاده مقدم به مؤسسه میرعماد ارائه گردید که با استقبال مواجه شد و امروز شاهد به ثمر نشستن این ایده در شهر قزوین هستیم.
مهمان مدعو این برنامه عمار عیسی پور بود که سخنرانی خود را با عنوان: «تایپولوژی – تایپوگرافی» آغاز کرد.
او در سخنان خود با نمایش نمونهها و کلیپهای متنوعی، به موارد زیر اشاره نمود:
طبقه‌بندی نوع و گونه با توجه به ویژگیهای ساختاری، نشانهای و عملکردی تایپ.
رسالت حروف، انتقال مؤثر پیام بر مبنای زبان، فرهنگ و خاطرهای مشترک بین طراح و خواننده.
دسته‌بندی عناصر نوشتاری به دست نوشتهها، خطوط سنتی و حروف ماشینی.

او در ادامه به ظهور رسانههای جدید و نیاز به ابزارهای مؤثر اشاره کرد و گفت: موشن گرافیکس از جمله این ابزارها است که با آمیختن تایپ، تصویر، صدا و حرکت، امکان ارتباط مؤثر را افزایش میدهد.
در ادامه مراسم، نمایشگاه مروری بر پوسترهای تایپوگرافی چهار نسل طراحان گرافیک ایران افتتاح گردید.
در این نمایشگاه آثار قباد شیوا، ابراهیم حقیقی، علیرضا مصطفی‌زاده ابراهیمی، ساعد مشکی، مجید عباسی، کوروش پارسانژاد، فرزاد ادیبی، بیژن صیفوری، مهدی محمدی، اونیش امین الهی، علیرضا وکیلی ورجوی، پریسا تشکری، کسری عابدینی، دامون خانجان زاده، بهراد جوانبخت، کوروش جدی، مریم عنایتی، لیلا میری، آرمین مهدوی، احسان رضوانی، امیرحسین قوچی بیک، مجیدکاشانی، مهدی سعیدی، مهدی مهدیان، رضا باباجانی، امید نعم‌الحبیب، عمارعیسی پورطوطی زاد، مهدی فاتحی، محمد اردلانی، مسعود آقایی و ائلمان تقی‌دوست به نمایش در آمده بود.
لازم به ذکر است که این نمایشگاه با حمایت: سازمان زیباسازی شهرداری قزوین، سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین، استودیو ای وی وی، مدرسه ویژه، مجله تندیس، مجله الکترونیکی رنگ، سایت گرته، سایت گرافیک نت و پایگاه اطلاع رسانی گزارشگر طراحی صنعتی برگزار گردید.
زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن