هم‌اندیشی نشانه‌شناسی تبلیغات در ایران


خانه هنرمندان ایران با همکاری مدرسه تبلیغات ایده جلسه «هم اندیشی نشانه‌شناسی تبلیغات در ایران» را برگزار می‌کنند.
آرش سلطانعلی، مدیر موسسه ایده درباره این برنامه گفت: در جلسه شورای علمی این هم‌اندیشی که  هفته گذشته در معاونت پژوهشی خانه هنرمندان ایران برگزار شد؛ بر لزوم توجه به پژوهش‌های بینارشته‌ای و کیفی در حوزه تبلیغات تاکید و بیان شد که نشانه‌شناسی روشی موثر برای تحلیل و معناکاوی در حوزه تبلیغات فارغ از ارزش‌گذاری و ارزیابی درباره کیفیت نمونه‌های تبلیغاتی است. در واقع این هم‌اندیشی فرصتی برای پژوهشگران و دانشجویان برای آشنایی با منظرهای بینارشته‌ای تحلیل تبلیغات است تا به فهم بهتر گفتمان تبلیغات در جامعه ایرانی کمک شود.
هم‌اندیشی نشانه‌شناسی تبلیغات را معاونت پژوهشی خانه هنرمندان ایران با همکاری مدرسه تبلیغات ایده در روز هفتم اسفندماه سال جاری در محل خانه هنرمندان ایران برگزار خواهند کرد. در این هم‌اندیشی ضمن ارائه مباحثی در خصوص مبانی نظری نشانه‌شناسی و تحلیل گفتمان در تبلیغات، به صورت کاربردی نمونه‌هایی از تبلیغات در ایران با توجه به موضوع و رسانه آن تحلیل خواهد شد.
از جمله دستاوردهای این همایش می‌توان به کتاب مجموعه مقالات «نشانه شناسی تبلیغات» اشاره کرد که توسط انتشارات ایده به چاپ میرسد، همچنین میتوان به شناسایی پژوهشگران و محققان این حوزه و معرفی آن‌ها به سازمان ها و نهادهای مرتبط جهت انجام پروژه های تحقیقاتی و مطالعاتی اشاره کرد.
شورای علمی این هم‌اندیشی شامل استادانی از حوزه‌ زبان‌شناسی چون دکتر فرزان سجودی، دکتر بابک معین و دکتر بهمن نامورمطلق؛ حوزه ارتباطات و مطالعات فرهنگی، دکتر عبدا... گیویان و دکتر تژا میرفخرایی و در حوزه تبلیغات، دکتر فرزاد مقدم و شهرام احمدی از مدرسه ایده هستند. دبیری علمی این هماندیشی نیز به عهده دکتر افسانه کامران است.
در بخشی از این هم‌اندیشی آگهی‌های تبلیغاتی برای عموم  مخاطبان پخش خواهد شد که با حضور سازندگان، سفارش‌دهندگان و استادان حوزه تبلیغات و نشانه‌شناسی تحلیل و بررسی خواهند شد. در بخش جانبی نیز پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌های دانشجویی در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه خواهند شد.
سلطانعلی در آخر درباره مخاطبان این همایش گفت: با توجه به اینکه نشانه‌شناسی، علم یا روشی است که حوزه مطالعاتی وسیعی اعم از مردم‌شناسی، زبان‌شناسی، مطالعات فرهنگی، هنر و کلیه رشته‌های ادبی و هنری اعم از موسیقی، نقاشی، نمایش، ادبیات، معماری، جامعه شناسی و انسان شناسی  و ... را در برمی‌گیرد، بدیهی است که طیف علاقمندان این مباحث نیز در کشور بسیار گسترده است. کلیه استادان و دانشجویان این رشته‌ها ، منتقدان و روزنامه نگاران اهل فرهنگ و هنر و کلیه کسانی که  علاقمند به فهم جهان از طریق خواندن و تحلیل نشانه‌ها باشند به طور عام مخاطبان این همایش‌ هستند.
علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارسال چکیده مقالات و چکیده پایان‌نامه ها می‌توانند با شماره تلفن 88310463 معاونت پژوهشی خانه هنرمندان ایران یا با آدرس ایمیل research.iranartists@gmail.com تماس بگیرند.
همچنین علاقمندان به شرکت در این همایش می توانند با مدرسـه تبلیغـات ایده تماس حاصل نموده و صندلی خود را رزرو کنند.
مدرسـه تبلیغـات ایـده: تـهـــران، خیــابـــان خردمنــد شمــالی، خیــابــان هجــدهــم، شمـــاره 26
تلفن: 3387 8882 - 3625 8882
زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن