استفان زاگمایستر در تهران


سرو نقره ای در دومین نشست خبری خود که دیروز در خانه هنرمندان برگزار شد اعلام کرد که استفان زاگمایستر طراح معتبر اتریشی که در نیویورک کار و زندگی می‌کند برای سرو نقره ای به تهران خواهد آمد .
یکشنبه 28 مهر نشست خبری خود را با حضور تعداد پر شمار همکاران مطبوعانی و اصحاب رسانه در خانه ی هنرمندان برگزار کرد .در ابتدای نشست خبری امروز، مهرداد ذوالنور مدیر روابط عمومی سرو نقره ای ابتدا با تشکر از اصحاب رسانه عنوان کرد که حضور پررنگ و پرتوجه مطبوعات در این نشست و نشست قبلی سرو نقره ای نشان از توجه بخش فاخر و فرهنگی مطبوعات به اتفاقات صنفی ست و ابراز امیدواری کرد که انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران بتوانند رابطه مناسبی را در آینده با مطبوعات ادامه دهد .

بزرگترین رویداد هنرهای تجسمی
علی رشیدی- رئیس هیات مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک  که در این نشست حضور داشت، گفت: این نمایشگاه حاصل دو سال کار انجمن طراحان گرافیک است و بزرگترین رویداد در زمینه‌ی هنرهای تجسمی چه از لحاظ شرکت کننده و چه از نظر تعداد کار بوده است.
امسال برای اولین بار نمایشگاه دوسالانه انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران توجه ویژه‌ای به طراحی حروف فارسی نشان داده است. در این دوره به موازات نمایشگاه اصلی سرو نقره‌ای نمایشگاه ویژه‌ای، به‌صورت جداگانه و با فراخوانی جدا به دبیری مهدی سعیدی، از قلم‌های فارسی طراحی شده برگزار می‌شود.
به گفته رشیدی یکی از مشکلاتی که طراحان گرافیک با آن روبرو هستند مشکل محدودیت فونت فارسی است که ما در این نمایشگاه خواسته‌ایم که توجه طراحان دنیا را به آن جلب کنیم. او اظهار امیدواری کرد که طراحان دیگر در سال‌های آینده ترغیب شوند که از طراحی فونت فارسی بهره ببرند.
رشیدی همچنین با اشاره به دعوت از مهمانان خارجی و بین‌المللی بودن بخش‌هایی از این دوسالانه یادآور شد:
«ما آشتی فرهنگ‌ها را شروع کرده‌ایم و با دعوت از طراحان بین‌المللی قدم اول را در این راه برداشته‌ایم و اگر این قدم‌ها با همکاری دولت همراه شود می‌تواند در ارتباطات اجتماعی و حتی سیاسی هم تاثیر داشته باشد.»
او تاکید کرد که انجمن طراحان گرافیک برای برگزاری این نمایشگاه ریالی از دولت کمک نگرفته و خود انجمن نیز توان برگزاری کردن این دوسالانه را نداشت و این موسسات بودند که به کمک انجمن شتافتند.
این دوسالانه پیش از این با همکاری مرکز هنرهای تجسمی ارشاد برگزار می‌شد اما از سال 89 این همکاری قطع شده است رشیدی در این نشست گفت که مرادخانی معاونت هنری قول داده‌ که برگزاری دوسالانه‌ها دوباره به انجمن‌ها بر می‌گردد که اگر این اتفاق بیفتد این دوسالانه کل‌اش به شکل بین‌المللی برگزار می‌شود.

از پنل تخصصی تا برگزاری کارگاه
مهدی سعیدی دبیر دومین دوسالانه سرو نقره‌ای در نشست خبری که صبح امروز شنبه 28آبان در خانه هنرمندان ایران برگزار شد به تشریح برنامه‌های این دوسالانه پرداخت.
بعد از اعلام فراخوان در خرداد ماه امسال 2هزار 360 اثر از 332 هنرمند در هشت بخش اعلام شده به دبیرخانه رسید که هیئت انتخاب شامل شهرزاد اسفرجانی، بهراد جوانبخت، اسدالله چهره‌پرداز، پدرام حربی، علی خورشیدپور، مریم عنایتی، مجید کاشانی از میان آثار رسیده 744 اثر از 164 هنرمند طراح را برای نمایشگاه سرو نقره‌ای امسال انتخاب کردند که در نهایت 481 اثر به نمایش در می‌آید.
مصطفی اسدالهی، کوروش پارسا‌نژاد، بیژن جناب، فرشید مثقالی، مرتضی محلاتی هیات داوران امسال هستند.  
مهدی سعیدی همچنین گفت در نمایشگاه امسال 481 اثر به روی دیوار می‌رود و علاوه بر این نمایشگاه امسال برای اولین بار نمایشگاه طراحان فونت فارسی نیز از سوی انجمن طراحان گرافیک برگزار می‌شود نمایشگاهی که 70 اثر انتخاب شده و در موزه امام علی(ع) نمایش داده می‌شود.
نمایشگاه امسال در بخش‌های هویت بصری، نشانه و نشانه نوشته‌های مستقل از هویت‌سازمانی، پوستر، تبلیغات تجاری، طراحی جلد، صفحه‌آرایی،  طراحی بسته‌بندی، طراحی‌گرافیک رسانه های الکترونیک و متحرک برگزار خواهد شد، که شورای برگزاری آن فرزاد ادیبی، اونیش امین‌الهی، پریسا تشکری، علی رشیدی، مهدی سعیدی، کوروش قاضی‌مراد، مریم کهوند، ساعد مشکی هستند.

مهدی سعیدی نام میهمان سرشناس سرو نقره ای را اعلام کرد
مهدی سعیدی همچنین اعلام کرد که استفان زاگمایستر یکی از شاخص ترین طراحان گرافیک دنیا امسال میهمان سرو نقره ای خواهد بود . سپس وی از پوستر زاگمایستر و طارق عتریسی هنرمند دیگری که در دوسالانه سرو نقره‌ای حضور دارند رونمایی کرد.
وی گفت سرو نقره ای 92 با حضور و سخنرانی استفان زاگمایستر در 9 آبان به اتمام خواهد رسید. علاوه بر زاگمایستر مهمان سرشناس امسال، پیش از این اعلام شده بود که طارق عتریسی یکی دیگر از طراحان معروف در این دوسالانه حضور دارد، این هنرمند علاوه بر حضور در هیات داوران و هیات انتخاب قرار است که چهارم و پنجم آبان کارگاه برگزار کند همچنین دو پنل تخصصی نیز برای طراحی حروف برگزار می‌شود.
فرزاد ادیبی، اونیش امین‌الهی، پریسا تشکری، علی رشیدی، مهدی سعیدی، کوروش قاضی‌مراد، مریم کهوند، ساعد مشکی شورای برنامه ریزی این بخش و هیات داوری و انتخاب آثار را طارق عتریسی، مصطفی اوجی، صداقت جباری، دامون خان‌جان‌زاده و مسعود سپهر برعهده داشته‌اند.
قابل ذکر اینکه اونیش امین الهی، کوروش قاضی مراد و پریسا تشکری از اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک
به همراه سعاده عجمی نژاد دبیر اجرایی و سمن لطفی مسئول بخش بین الملل نیز در این جلسه حضور داشتند.
در روزهای برگزاری دوسالانه در خانه هنرمندان فیلم‌هایی هم به نمایش در می‌آید.
سومین دوسالانه سرو نقره‌ای سوم آبان ماه در خانه‌ هنرمندان افتتاح می‌شود و تا نهم آبان ماه ادامه می‌یابد.
زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن