گزارش نشست «یک روز ویژه با ابراهیم حقیقی از نزدیک»


ششمین نشست از سلسله نشست‌های آزاد مدرسه‌ی ویژه عصر روز جمعه 19 مهر 92 با حضور ابراهیم حقیقی، هوشنگ گلمکانی (دبیر شورای نویسندگان ماهنامه‌ی سینمایی فیلم) و مجید عباسی (طراح گرافیک) برگزار شد.

ابراهیم حقیقی در ابتدای این گفت‌و‌گو با اشاره‌ای به علاقه‌مندی‌های دوران کودکی و نوجوانی خود یعنی: خلوت‌گزینی، نقاشی با مداد‌رنگی و مطالعه‌ی بسیار گفت؛ خانواده ی من همانند بسیاری دیگر دوست داشتند من مهندس یا پزشک شوم که مد آن روزگار بود. به همین خاطر در کنکور سراسری، در رشته ی شیمی دانشگاه شیراز قبول شدم و همزمان از رزروی‌های رشته ی معماری دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران بودم. اما با سماجت وارد این دانشکده شده و پس از 9 سال فارغ التحصیل رشته‌ی معماری شدم.


آشنایی با مرتضی ممیز و آغاز همکاری با او برای ساخت فیلم کوتاه «آنکه خیال بافت،آنکه عمل کرد» و پس از آن همکاری با کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان؛ نقطه ی عطفی بود که علیرغم آموزش در رشته ی معماری ،به طرف گرافیک کشانده شدم.

علاقه‌مندی فراوان به طراحی و عکاسی، کار با گروه های تئاتر دانشکده برای طراحی پوستر‌ها و بروشورهایشان ، طراحی روی جلد کتاب و همچنین تجربه‌ها و کار حرفه‌ای با گروه‌های فیلم‌سازی و... بخش بزرگی از جستجو‌ها و عطش سیری ناپذیر حقیقی را تشکیل می‌دادند.

هوشنگ گلمکانی در پرسش‌هایی از حقیقی ، از اوخواست تا درباره نگرش، شیوه‌ها و تکنیک‌های کارش در ساخت تیتراژ‌های فراوان فیلم و سریال توضیح دهد. حقیقی نیز با نمایش چند نمونه از آثارش در این زمینه، با حوصله و دقت چگونگی دریافت سفارش، همکاری با کارگردان‌ها و تهیه‌کننده‌ها را شرح داده و به مشکلات و خوشی‌های کار اشاره کرد.


مجید عباسی نیز در این گفت وگو دوره‌های متفاوت کار حرفه‌ای ابراهیم حقیقی را مورد بررسی قرار داده و از او خواست تا  درباره‌ی ویژگی‌های برجسته‌ی دوران کاری دهه‌ی 40 و 50 توضیح دهد که به زعم عباسی، این دوران درخشان ترین دوره‌های کاری حقیقی و بسیاری دیگر از هنرمندان کشورمان را شامل می‌شود.

این گفت وگو تا 8:30 ادامه و 
علاوه بر این نشست، گزیده‌ای از آخرین پوستر‌های حقیقی که کمتر دیده شده‌اند نیز در نگارخانه‌ی ویژه به نمایش در آمد.

نشست هفتم «از نزدیک» با حضور «آیدین آغداشلو» عصر روز جمعه 10 آبان 92 در مدرسه‌ی ویژه برگزار خواهد شد و در آن آغداشلو با فیروز شافعی و هومن مرتضوی به گفت و گو و نقد نظر خواهند پرداخت.


زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن