جشنواره‌ی پرچم


فراخوان نخستین جشنواره‌ی پرچم منتشر شد.
متن این فراخوان بدین شرح است:

پرچم به عنوان مهم‌ترین نماد استقلال و حاکمیت کشور نقشی بسیار مهم در ایجاد همبستگی ملی، یکپارچگی و انسجام آحاد ملت دارد. پرچم نماد هویت ایرانی اسلامی ، حاکمیت ملی ، تشخص، اقتدار، و تمامیت ارضی کشور است. تاثیر وحدت بخش پرچم در طول تاریخ همواره سبب شده است که گروه‌های متفرق اجتماعی بر حول محوری واحد گرد هم آمده و از حقوق و امتیازات مشترک خود دفاع کنند.
رنگ، شکل و تصاویر منقوش بر پرچم چکیده‌ای از فرهنگ، اعتقادات و آرمان‌های جامعه است و برافراشته بودن آن در هر نقطه، نشان از حاکمیت، حضور و سیطره‌ی آن فرهنگ دارد. افراشته یا نیمه افراشته بودن پرچم، به صریح‌ترین شکل ممکن شرایط عاطفی حاکم بر سرزمین را بیان می‌کند و دلبستگی به آن فارغ از سن و جنس، مهم‌ترین نشانه‌ی تعلق خاطر انسان‌ها به آب، خاک و سرزمین مادری است.
در نماد‌ پردازی پرچم شکوهمند و عزت آفرین کشور عزیزمان ایران، کلمه الله به عنوان عصاره‌ی کلمه توحید و شعار لا اله الا لله ، که در آن مستتر است، چونان لاله‌ای سرخ رنگ به مثابه خون شهیدان والامقام در میان رنگ سفید نقش بسته است و اشاره به این حقیقت دارد که جمهوری اسلامی ایران حلقه‌ی واسطی است در راه تحقق حکومت جهانی و آرمانی اسلام.
همچنین شعار الله اکبر با خط کوفی به صورت نواری سفید رنگ در هر یک از رنگ‌های سبز و سرخ یازده بار و در مجموع بیست و دو بار تکرار شده است . دفعات و تربیت این تکرار تمثیلی از تاریخ پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بیست و دومین روز از یازدهمین ماه سال است.  به این ترتیب  پرچم کنونی کشور ، در خلاصه‌ترین شکل ممکن، مهم‌ترین اصول نظام اسلامی را در خود نهفته دارد.

اکنون با عنایت به جایگاه و  اهمیت موضوع و با هدف جذب نگاه مردم شریف و هنرمندان گرانقدر به پرچم، مدیریت فرهنگی هنری منطقه‌ی پنج سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، نخستین جشنواره‌ی پرچم را برگزار می‌نماید تا فرصتی برای خلق اثر در این زمینه برای هنرمندان در رشته‌های هنرهای تجسمی فراهم شود. این جشنواره در سه بخش عکس ، پوستر و نقاشی کودک و نوجوان  برگزار می‌شود.

اهداف جشنواره
جشنواره‌ی پرچم بر مبنای اهداف زیر اجرا می‌شود:
تاکید بر نقش وحدت بخش پرچم و بیان اهمیت و جایگاه ویژه آن در ایجاد همبستگی و یک‌دلی مردم
توجه به پرچم به عنوان مهم‌ترین نشان ملی کشور
توجه به جایگاه پرچم در عرصه‌های گوناگون ملی، ورزشی، اقتصادی، صنعتی و...
توجه به کارکردهای پرچم به عنوان یک نماد بصری و مفهومی در حیات اجتماعی و زندگی روزمره‌ی مردم
جلب توجه گروههای سنی کودک و نوجوان به پرچم به منظور تقویت توجه به هویت ملی و فرهنگی در میان امیدان آینده‌ی کشور

مقررات عمومی جشنواره
مهلت تحویل یا ارسال آثار به دبیرخانه تا تاریخ ۳ خرداد ماه ۹2 خواهد بود.
دبیرخانه‌ی جشنواره ‌‌نهایت تلاش خود را برای حفظ و مراقبت و جلوگیری از هرگونه آسیبی به آثار تحویل گرفته‌شده به‌کار خواهد بست ولی در قبال آسیب‌های ناشی از ارسال نامطلوب یا مشکلات پستی، مسئولیتی برعهده نخواهد داشت.
آثار ارسالی باید با ضوابط اعلام شده در مقررات جشنواره مطابقت داشته باشد.
به آثاری که پس از مهلت مقرر به دبیرخانه ارسال یا تحویل شوند، ترتیب اثر داده نخواهد شد.
دبیرخانه‌ی جشنواره مجاز به استفاده از آثار (با ذکر نام صاحب اثر) در پوستر، کتاب و سایر اقلام تبلیغاتی و چاپی جشنواره و نمایشگاه‌های دوره‌ای در داخل یا خارج از کشور خواهد بود.
نشانی سایت جشنواره www.parcham-farhangsara.com است.
هرگونه تغییر در فرم فراخوان در سایت جشنواره به اطلاع عموم خواهد رسید.
ارسال اثر به جشنواره به معنی پذیرفتن مقررات جشنواره است و تصمیم‌گیری درباره‌ی مسائل پیش‌بینی نشده و تفسیر شرایط خاص برعهده‌ی برگزارکننده خواهد بود.

تقویم جشنواره
اعلام فراخوان جشنواره: 22 بهمن ماه 91
آخرین مهلت ارسال یا تحویل آثار به دبیرخانه: ۳ خرداد ماه ۹2
اختتامیه‌ی جشنواره و گشایش نمایشگاه آثار منتخب: 2 تیر ماه 92

بخش‌های جشنواره
نخستین جشنواره‌ی پرچم در سه بخش زیر برگزار می‌شود:
عکس - پوستر- نقاشی کودک و نوجوان

بخش پوستر
دبیر: کورش پارسا‌نژاد

مقررات:
 تکنیک اجرای آثار آزاد است. بدیهی است آثاری که به صورت دستی اجرا می‌شوند، باید به صورت اسکن شده و در قالب CD یا DVD به دبیرخانه ارسال شوند.
 صرف نظر از هر محتوایی که هنرمندان طراح گرافیک برای آثار خود برمی‌گزینند، باید پرچم را به طور مشخص محور و در مرکز توجه خود قرار دهند.
هر طراح مجاز است تا ۵ اثر به دبیرخانه ارسال کند.
آثار باید در ابعاد۷۰×۱۰۰سانتی متر و در فرمت TifیاPdf  و با وضوح 300 DPI و در فضای CMYK اجرا شود.
ارسال پرینت با کیفیت آثار در قطع A4 به همراه CD، برای سهولت در امر داوری الزامی است.
 علاقه‌مندان باید فرم شرکت در جشنواره را از سایت جشنواره دریافت، پرینت و کامل کرده و به همراه آثار به دبیرخانه ارسال کنند و یا به صورت حضوری تحویل دهند.
درج نام نخستین جشنواره‌ی پرچم و مشخصات شرکت‌کنندگان بر روی لوح فشرده (CD) الزامی است. علاوه‌بر آن طراح باید برچسب مشخصات را از سایت جشنواره دریافت و پس از تکمیل، بر پشت هر یک از فرم‌ها الصاق کند.
دبیرخانه‌ی جشنواره از پذیرش آثاری که مشخصات ناقص داشته باشد، معذور است.
 CD یا DVDهای ارسال شده برگشت داده نمی‌شود و پس از داوری در صورت راه نیافتن به نمایشگاه و به منظور حفظ حقوق صاحبان آثار معدوم خواهند شد.
دبیرخانه‌ی جشنواره، ارسال‌کننده را صاحب اثر تلقی می‌کند. در صورت اثبات خلاف آن در هر مرحله، اثر ارسالی حذف شده و مسئولیت‌های حقوقی آن متوجه ارسال‌کننده خواهد بود.

جوایز:

به همه‌ی کسانی که آثارشان توسط هیأت انتخاب برای شرکت در نمایشگاه معرفی می‌شود، یک جلد کتاب جشنواره، لوح شرکت در جشنواره و مبلغ 2.000.000 ریال وجه نقد اهدا می‌شود.
از میان آثار منتخب، سه اثر به عنوان آثار بر‌تر جشنواره در بخش طراحی پوستر معرفی و به صاحبان آثار علاوه بر موارد ذکر شده در بند اول، هدایایی به شرح زیر اهدا خواهد شد:
نفر اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ  40.000.000 ریال هدیه نقدی
نفر دوم: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 30.000.000 ریال هدیه نقدی
نفر سوم: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ20.000.000 ریال هدیه نقدی

با رأی هیأت داوران به پنج نفر که آثارشان در رده‌های بعدی قرار می‌گیرد، علاوه بر موارد ذکر شده در بند یک، لوح تقدیر و مبلغ 5.000.000 ریال هدیه نقدی اهدا خواهد شد.


گروه داوران:

ابراهیم حقیقی - کیانوش غریب‌پور - آریا کسایی

محورهای پیشنهادی برای ارائه ی اثر در بخش عکس و پوستر
برای ارتباط بیشتر هنرمندان با موضوع جشنواره، محورهای موضوعی زیر پیشنهاد می‌شود و هنرمندان در استفاده  از این درون‌مایه‌ها آزادند.
پرچم، نماد هویت ملی، استقلال کشور و همبستگی ملت
پرچم، نماد مقاومت و پایداری
پرچم و هویت تاریخی کشور
پرچم در عرصه‌های بین المللی و روابط بین ملت‌ها
پرچم به عنوان نشانه‌ی بصری در زندگی اجتماعی مردم
پرچم و افتخارات ملی (ورزشی – علمی – هنری و...)
پرچم در صنعت و تجارت
پرچم و مبلمان شهری
پرچم و کودک


بخش عکس
دبیر: امیرعلی جوادیان

مقررات:

شرکت در این بخش برای هر یک از متقاضیان بلامانع است.
عکاسان صرف‌نظر از زمینه‌های گوناگونی که در آن‌‌ها فعالیت می‌کنند، باید پرچم را به طور مشخص محور و در مرکز توجه خود قرار دهند.
شرکت‌کنندگان می‌توانند حداکثر ده عکس را به صورت تک عکس به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
آثار می‌بایستی به صورت فایل دیجیتال، در فرمت JPG و با وضوح  300 DPIو با حداقل ابعاد ۴۰×۳۰ سانتی‌متر بر روی لوح فشرده (CD یا (DVD به نشانی دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال و یا به صورت حضوری تحویل داده شود.
در عکس‌های مستند، جنبه‌ی استنادی تصاویر دارای اهمیت است و پردازش(ادیت) تصاویر نباید خدشه‌ای در رویکرد این آثار وارد سازد.
عکس‌ها می‌تواند رنگی یا سیاه و سفید بوده و از ثبت آنالوگ و یا دیجیتال برخوردار باشند. بدیهی است آثاری که با دوربین‌های آنالوگ ثبت شده‌اند باید به صورت فایل اسکن شده ارسال شوند.
لازم است عکس‌های ارسالی در پوشه‌ای به نام خود عکاس ذخیره شود.
برای نام‌گذاری فایل‌ها از حروف و اعداد انگلیسی استفاده و به روش زیر عمل کنید:
شماره عکس / نام / نام خانوادگی
به طور مثال: Ahmadi ahmad 3    یعنی     (سومین عکس آقای احمد احمدی)    
علاقه‌مندان باید فرم شرکت در جشنواره را از سایت جشنواره دریافت، پرینت و کامل کرده و به همراه آثار به دبیرخانه ارسال کنند و یا به صورت حضوری تحویل دهند.
درج نام نخستین جشنواره‌ی پرچم و مشخصات شرکت‌کنندگان بر روی لوح فشرده (CD) الزامی است.
دبیرخانه‌ی جشنواره از پذیرش آثاری که مشخصات ناقص داشته باشد، معذور است.
CD و یا DVDهای ارسالی برگشت داده نمی‌شوند و پس از داوری در صورت راه نیافتن به نمایشگاه و به منظور حفظ حقوق صاحبان آثار معدوم خواهند شد.
دبیرخانه‌ی جشنواره، ارسال‌کننده را صاحب اثر تلقی می‌کند. در صورت اثبات خلاف آن در هر مرحله، اثر ارسالی حذف شده و مسئولیت‌های حقوقی آن متوجه ارسال کننده خواهد بود.

جوایز:

به همه‌ی کسانی که آثارشان توسط گروه داوران برای شرکت در نمایشگاه معرفی می‌شوند، یک جلد کتاب جشنواره، لوح شرکت در جشنواره و مبلغ 1.000.000 ریال وجه نقد اهدا می‌شود.
از میان آثار منتخب، سه اثر به عنوان آثار بر‌تر جشنواره در بخش عکس معرفی و به صاحبان آثار، علاوه بر موارد ذکر شده در بند یک، هدایایی به شرح زیر اهدا خواهد شد:

نفر اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ  40.000.000 ریال هدیه نقدی

نفر دوم: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 30.000.000 ریال هدیه نقدی
نفر سوم: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ20.000.000 ریال هدیه نقدی
با رأی هیأت داوران به پنج نفر از شرکت‌کنندگان که آثارشان در رده‌های بعدی قرار می‌گیرد، علاوه بر موارد ذکر شده در بند یک، لوح تقدیر و مبلغ 5.000.000 ریال هدیه نقدی اهدا خواهد شد.

گروه داوران:
اکبر عالمی-  محسن راستانی - علی قلمسیاه


بخش نقاشی کودک و نوجوان
دبیر: جمال الدین اکرمی

مقررات:

شرکت‌کنندگان در این بخش به سه گروه سنی الف، ب و ج به ترتیب 6 تا ۹ سال، ۱۰ تا ۱۲ سال و ۱۳ تا ۱۵ سال تقسیم می‌شوند.
اندازه آثار از اندازه A3 کوچک‌تر نباشد.
تکنیک اجرای آثار آزاد است. در این خصوص توجه به موارد زیر بر کیفیت آثار خواهد افزود:
هنرمندان در استفاده از مواد رنگی (آبرنگ – گواش – آکریلیک – پاستل – مرکب رنگی و...) و سطوح اثرپذیر (کاغذ، مقوا، پارچه و...) به شرط ماندگاری و دوام، محدودیتی ندارند.
در صورت استفاده از مداد رنگی، توصیه می‌شود از امکانات این وسیله در پوشش‌دهی سطوح و ترسیم به خوبی استفاده شود.
بهره‌گیری از تکنیک‌های دیجیتالی (نقاشی با استفاده از رایانه)، چاپ دستی و کلاژ (تکه چسبانی) آزاد است.
نقاشی‌ها بدون قاب و حاشیه دور (پاسپارتو) به دبیرخانه ارسال شوند.
هر اثر به نام یک شرکت‌کننده در جشنواره پذیرفته می‌شود. آثاری که به صورت گروهی تولید شده‌اند، باید به نام یک نفر ارائه شوند.
هر شرکت‌کننده می‌تواند تا سه اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال کند.
به منظور برقراری ارتباط بهتر داوران با آثار و سهولت در داوری، پیشنهاد می‌شود جمله‌ای کوتاه که بیانگر احساس نقاش از خلق آن تصویر است، در محل مشخص شده، روی برچسب مشخصات و یا بر پشت نقاشی نوشته شود.
علاقه‌مندان باید فرم درخواست شرکت در جشنواره را از سایت جشنواره دریافت و تکمیل کرده و به همراه آثار ارسال کنند و یا به صورت حضوری به دبیرخانه تحویل دهند.
لازم است برچسب مشخصات آثار نیز از پایگاه اینترنتی دریافت شده و پس از تکمیل به پشت هر اثر الصاق شود. در غیر این‌صورت مشخصات صاحب اثر (شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، گروه سنی، سال تولد، نشانی، شماره تلفن ثابت و همراه و کد پستی) باید در پشت برگه‌های نقاشی نوشته شود.
دبیرخانه‌ی جشنواره از پذیرفتن آثار با مشخصات ناقص معذور خواهد بود.

جوایز:

به همه‌ی کسانی که آثارشان توسط هیئت انتخاب برای شرکت در نمایشگاه معرفی می‌شود، یک جلد کتاب جشنواره، لوح شرکت در جشنواره و یک بسته‌ی فرهنگی اهدا می‌شود.
در هر گروه سنی سه نفر به عنوان نفرات اول تا سوم معرفی می‌شوند. صاحبان آثار برگزیده، علاوه بر موارد ذکر شده در بند یک، هدایای زیر را دریافت خواهند کرد:
نفر اول: نشان درجه‌ی یک جشنواره ، دیپلم افتخار و مبلغ  6.000.000 ریال هدیه نقدی
نفر دوم: نشان درجه‌ی دوم جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 5.000.000 ریال هدیه نقدی
نفر سوم: نشان درجه‌ی سوم جشنواره ، دیپلم افتخار و مبلغ4.000.000 ریال هدیه نقدی
با رأی هیأت داوران در هر گروه سنی به پنج نفر که آثارشان در رده‌های بعدی قرار می‌گیرد، علاوه بر موارد ذکر شده در بند یک، لوح تقدیر و مبلغ 1.000.000 ریال هدیه‌ی نقدی اهدا خواهد شد.

گروه داوران:
محمد علی بنی اسدی - نادر فاطمی –  مهناز واحدی
محورهای پیشنهادی برای ارائه‌ی اثر در بخش نقاشی کودک و نوجوان
در کنار درون‌مایه‌های خلاقانه که کودکان و نوجوانان عزیز با محور پرچم برمی‌گزینند، موضوعات زیر به عنوان درون‌مایه‌های آثار پیشنهاد می‌شود:
پرچم و شادی‌ها
پرچم در مراسم و برنامه‌های رسمی
پرچم و افتخارات ملی (ورزشی – علمی – هنری و...)
پرچم و مدرسه
پرچم در لباس‌ها
پرچم در شهرزمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن