سونامی ژاپن، آثار ۱۰۰ طراح گرافیک را به تهران کشید


پوستر این رویداد/ اثر: علی اصغر حسینی
انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران  در حاشیه برگزاری «هفته طراحی گرافیک ایران» با هدف همگرایی فرهنگی میان طراحان گرافیک،  اقدام به برپایی نمایشگاه «آفتاب برای ژاپن» می کند.

این نمایشگاه که شامل 100 پوستر از یکصد طراح گرافیک از چهل کشور جهان است، به موضوع سونامی ژاپن و روش های گوناگون برخورد با این فاجعه و حک کردن آن در حافظه ی فرهنگی ملل اختصاص دارد.
«مانا رهنما» گردآورنده این نمایشگاه در حاشیه برپایی آن در هفته طراحی گرافیک، در خصوص چگونگی شکل گیری این ایده گفت: در مارس 2011 از طریق اینترنت مسابقه  طراحی پوستر «پروژه ی آفتاب برای ژاپن»، با شعار «رنگ های شما می تواند دگرباره سرزمین طلوع خورشید را روشن سازد» شکل گرفت. این یک مسابقه طراحی پوستر جهانی بود تا طراحان با خلق پوسترهایشان حس همدردی خود را نسبت به بازماندگان این فاجعه ابراز کنند. به گفته رهنما در طول زمانی کوتاه، 400 طراح گرافیک از چهل کشور جهان آثارشان را ارائه کردند و از میان 589 شرکت کننده، 100 پوستر توسط هیات داوری بین المللی انتخاب شد.
شایان ذکر است مجموعه پوسترهای «آفتاب برای ژاپن»  پیش از این در نمایشگاههای بسیاری همچون «خانه ژاپن» و «دانشگاه علوم کاربردی دوسلدورف» به نمایش درآمده و به فروش رسیده است که عواید آن برای بازسازی مناطق آسیب دیده ژاپن به صلیب سرخ اهدا شده است. علاوه بر این نمایشگاه ها، در طول 2سال گذشته این آثار در توکیو، بنیاد ژاپن در شهر کلن آلمان، مرکز طراحان ATC  در اُزاکا به معرض دید عموم درآمده  است.
این نمایشگاه برای اولین بار در ایران به همت انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، 27 فروردین تا 5 اردیبهشت به مناسبت برگزاری هفته طراحی گرافیک ایران، در تهران برپا خواهد شد.
لازم به ذکر است مراسم افتتاحیه «هفته ی طراحی گرافیک ایران1392» روز 27 فروردین ماه، ساعت 17 در خانه هنرمندان ایران در تهران برگزار می گردد .


زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن