سفارش پوستر تئاتر فجر بر اساس ضوابط بود نه روابط


شهلا کوهستانی طراح پوستر سی ‌و یکمین جشنواره تئاتر فجر هرگونه روابط و مسایل حاشیه‌ای در سفارش طراحی پوستر فجر را رد کرده و درباره ویژگی‌های هنری این اثر توضیح داد.
شهلا کوهستانی طراح پوستر سی‌ و یکمین جشنواره تئاتر فجر در مورد چگونگی و چرایی طراحی این پوستر گفت: من برای طراحی پوستر جشنواره سی ‌و یکم تئاتر فجر در وهله اول یک فیگور را برگزیدم تا تداعی‌گر بازیگر تئاتر باشد.
وی افزود: فیگوراتیوی که در کار است به این خاطر انتخاب کردم که از المان‌های همیشگی تئاتر دور شوم و مخاطب را مجبور به دیدن تصاویر همیشگی نکنم. در بررسی پوسترهای سال‌های گذشته جشنواره تئاتر فجر احساس کردم در بیشتر دوره‌های جشنواره از المان‌های تکراری استفاده شده پس نیازی به تکرار در این دوره نیست.
این طراح پوستر ادامه داد: بر روی بدن این بازیگر تئاتر بافتی ایجاد کردم تا خلاقیت تصویری را بالاتر و پوستر را چشم‌نوازتر کند.
کوهستانی بیان کرد:‌ در این پوستر سعی کردم که حرکت و پویایی را نشان دهم؛ چراکه حرکت یکی از المان‌های اصلی در تئاتر است. برای نشان دادن این حرکت از خطوط سفید استفاده کردم که بر بدن فیگور نقش بسته است.
وی بیان کرد: این خطوط سفید در ایجاد ارتباط بین محتوای موضوعی پوستر و فرم آن کمک بسیاری کرده و بین عوامل پوستر ارتباط برقرار کرده است.
این طراح گرافیک در مورد دلیل چینش مربع‌هایی که در اثر وجود دارند گفت: این 31 مربع نشانی بر طراح پوستر جشنواره سی ‌و یکم تئاتر فجر است که با دور و نزدیک شدن آنها گذشت این سی و یک دوره را نشان داده و مرور زمان را به تصویر کشیده‌ام.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا تعداد مربع‌ها به جای 31 عدد 32 است؟ توضیح داد:‌ مربع سی و دوم مربع نیست. اگر منظورتان مربع آبی کوچکی است که در گوشه پوستر است صرفا برای زیبایی است و مربع نیست.
طراح پوستر سی و یکمین جشنواره تئاتر فجر با رد هرگونه مسایل حاشیه‌ای و اینکه سفارش پوستر به دلیل روابط بوده است نه ضوابط و کارنامه هنری افراد، گفت: من طبق عادت همیشگی چندین اتود برای پوستر تئاتر فجر زده بودم. ظاهرا امسال کار خیلی عجله‌ای بوده است و از پوستر من استفاده کرده‌اند.
کوهستانی همسر حسین پارسایی مدیرکل سابق هنرهای نمایشی در پایان گفت: قاعدتا اگر قرار بود ارتباطات خانوادگی برای من سفارش کار به دنبال بیاورد وقتی آقای پارسایی دبیر جشنواره بود من باید طراح پوستر می‌شدم نه الان. اتفاقا من به خاطر همین ارتباط فامیلی خیلی از کارها را نتوانستم انجام دهم.
زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن