پیام جدید در بیان مفهومی نو؛ گفتگو با سیاوش فانی


گفتگوی سیاوش فانی با ماهنامه دی پی آی (۱) تایوان



سبک طراحی خود را چگونه تعریف می کنید؟
برقراری ارتباط با مخاطب و جذب آنها، انتقال معنی و مفهوم بصری که بتواند پیام را سریعتر منتقل کند.

از چه مواد، ابزار و تکنیکی برای خلق آثار خود استفاده می کنید؟
من ابزار را بر اساس نیاز سوڑه و طرح انتخاب می کنم. گاهی از عکس، تایپوگرافی و یا چاپ دستی استفاده می کنم. همه این ها واقعا بستگی به طرح و البته مفهومی دارد که در پی انتقال آن و تبدیل آن به فرم می شود. نگاهی گذرا به آگهی های منتشر شده، دیدن تبلیغات تلویزیونی و یا حتی دیدن یک اثر نقاشی و یا گوش دادن به موسیقی می تواند مرا به آنچه می خواهم برساند. به طورکلی می توانم بگویم تولید هر فکر متد خاص خود را می طلبد.

مهمترین دید شما هنگام تولید یک اثر پوستر چیست؟
شناخت مخاطب و دانستن طبقه اجتماعی و سن آن ها، زیرا من برای آن ها و ایجاد علاقه برایشان کار می کنم، پس ارتباط  این دو با مفهوم کار برای من در اولویت قرار دارد. با این حال از نظر من هدف از طراحی یک پوستر ارسال پیام جدید و بیان مفهومی نو است. استفاده از لی اوت های مختلف، شعار، رنگ، و در نهایت قرار دادن متناسب این عناصر در کنار هم پوستر موفقی را در پی خواهد داشت، ولی گاهی هم یکی از این عناصر بالاتر از بقیه قرار می گیرد.

 درباره طراحی دو پوستر عراق و حقوق بشر شرح می دهید؟
من درکشوری زندگی کرده ام که مردم آن تجریه یک جنگ هشت ساله با عراق را دارند، بنابراین به وضوح معنای دو کلمه جنگ و حقوق بشر را درک می کنم. پوستر «برای عراق» را زمانی طراحی کردم که برخورد ها در این کشورهمچنان ادامه داشت و هرروز تعداد زیادی از مردم  عادی و سربازان جان خود را از دست می دادند، همه آنها نسبت به هم نوعی سوظن داشتند، در یکی از پوسترها سربازی که به شکل یک اسکلت تصویر شده تفنگی را در دست دارد و دیگری دروازه بانی در حال دفاع از دروازه خود، به جای توپ نارنجکی را دفع می کند این دو پوستر واکنشی بود برای توقف برخورد های نظامی و اجتماعی با مردم. در پوستر مربوط به حقوق بشر مردم را در حال شکنجه کردن یکدیگرمی بینیم. همه نمادها زنده اند، خون، پوست و گوشت، اما این پوستر نماد محض نیست، واقعیتی است که باید بیشتر برآن تاکید شود تا شاید به عدم خشونت کمک کند.

شما پوسترهای زیادی را طراحی کرده اید. کدام یک را بیشتر می پسندید و چرا؟ مفهوم آن را برای ما نیز بیان کنید.
من پوسترهایی را می پسندم که هنوز شروع به طراحی آنها نکرده ام چرا که تجربه جدیدی برای من خواهند بود. پوسترهای طراحی شده ام مانند لحظاتی هستند که از آن عبور کرده ام. اما اگر بنا باشد از میان پوسترها یکی را انتخاب کنم به سوی پوستری می روم که به یاد مرتضی ممیز پدر گرافیک ایران طراحی کرده ام، در طراحی آن ازعکس او استفاده کرده ام، درحالی که یکی از چشم هایش باز و دیگری بسته است و درآن از یکی تکنیک های خود وی نیز برای طراحی بهره برده ام. فکر می کنم این کار به قلبم نزدیک تراست.

به نظر می آید که شما به مفاهیم اجتماعی در پوستر اهمیت زیادی می دهید. چرا در این موارد بیشتر کار می کنید در پی انتقال چه پیامی به مخاطب هستید؟
بخش مهم زندگی در جامعه است و شامل روابط های اجتماعی، در واقع این جامعه است که مردم و روابط آنها را تعریف می کند. پوسترهای اجتماعی مفاهیم مختلفی چون سیاسی و یا فرهنگی و مانند آن ها را در بر می گیرند، به دنبال مفهومی که شاید نادیده گرفته شده است و پرهیز از بی توجهی در برابر آن ها..
یک طراح گرافیک میراثی از گذشته را دردست دارد و باید با طرح های خود پلی برای عبور از این میراث به آینده باشد.

کدام زمینه از طراحی را بیشتر دوست دارید و چرا؟
طراحی نشانه و ساخت پوسترهایی با مضمون های سیاسی، اجتماعی، را بیشتر می پسندم. اما در واقع این سفارش دهنده است که حوزه طراحی را مشخص می کند، ملاحظات و نظر او نیز نیمی از طرح را در بر خواهد گرفت.

آیا در حال حاضر پروژه ای در دست دارید؟ و برنامه شما برای آینده چیست؟
هم اکنون مشغول کار بر روی پروژه یک شرکت آنلاین هستم و در کنار آن کارهای دیگر را هم درپیش دارم، اما پروژه اصلی من در حال حاضر کار بر روی مجموعه ای از آثارم است که در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.




1- dpi magazine
زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن