بررسی عنصر حرکت در نگاره های معراج نامه میر حیدر


احسان غلامی
رساله نظری: بررسی عنصر حرکت در نگاره های معراج نامه میر حیدر (سده پانزدهم/ نهم هرات) به منظور ارزیابی قابلیت متحرک سازی گرافیکی این نگاره ها
استاد راهنما: فرنوش شمیلی
زمان: 19 آذرماه 90
ساعت: 9:30 صبح
مکان: دانشگاه هنراسلامی تبریز – دانشکده هنرهای کاربردی

چکیده:

امروزه رسانه های تصویری نقش انکارناپذیری در هدایت ذهنی مخاطبان ایفا می  کنند و کشورهای دیگر از این ویژگی های ابزارهای رسانه ای به نحو بسیار کارآمدی استفاده کرده و فرهنگ خود را بر مخاطبان القا می کنند، متاسفانه با وجود فرهنگ تصویری بسیار غنی بواسطه نسخ خطی تصویرسازی شده با ارزش در ایران بعلت عدم به کارگیری صحیح صنعت رسانه و معرفی صحیح هنر و فرهنگ اصیل ایرانی اکثر مردم به هنر و بخصوص نقاشی ایرانی بیگانه بوده و شناخت صحیحی از آن ندارند. یکی از آن نسخ بسیار ارزشمند و قابل تامل در عرصه نقاشی و تصویرگری، نسخه ی معراج نامه میرحیدر مکتب هرات دوره تیموری می باشد.
ویژگی های خاص و بارز این اثر، عنصر حرکت در نگاره های این نسخه خطی می باشد که قابلیت این را به ما می دهد که به عنوان منبعی جهت خلق یک اثر رسانه ای گرافیک متحرک از آن استفاده کنیم.
هدف از این پژوهش، ضمن بررسی عنصر حرکت در نگاره های این نسخه ارزشمند (معراج نامه میرحیدر) این است که قابلیت های نگاره های آن را جهت تبدیل شدن به یک اثر گرافیکی متحرک مطالعه نماییم.
زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن