تجزیه رنگ؛ کار نقد ۲احسان رضوانی


در هنگام مواجهه با یک اثر هنری چه اتفاقی برای مخاطب می‌افتد؟
اثر هنری با چه مکانیزمی بر مخاطب تأثیر می‌گذارد؟
این تأثیر در کدام حوزه‌ی ادراکی و شناختی اتفاق می‌افتد؟
چگونه و با چه ابزاری می‌توان نحوه و میزان و چگونگی این تأثیر را تبیین و تحلیل کرد؟
در مرحله‌ی پیش از مواجهه و تأثیرگذاری اثر هنری یعنی مرحله‌ی خلق آن، سوالات پیچیده‌تری نیز مطرح است:
اثر هنری در چه فرآیندی شکل می‌گیرد؟
عوامل دخیل در تولید یک اثر هنری کدام‌اند؟
آیا چگونگی شکل گیری اثر هنری در ارزش و کیفیت محصول آن نقش دارد؟
آیا مسیر و مکانیزم صحیح و مشخصی برای خلق اثر وجود دارد؟
پاسخ به این سوالات – هر چه که باشد – پاسخ‌هایی قاطع و ثابت نخواهد بود. بسته به فلسفه حاکم بر هنر و اثر هنری، نوع نگاه به مقوله‌ی هنر در چارچوب مقطع زمانی خاص، شرایط زمانه، فرهنگ و جهان بینی که هنر در آن شکل گرفته و عوامل متعدد دیگر، پاسخ به این دست سوالات تغییر خواهد کرد.
در پاسخی ساده و نزدیک به شرایط زمان حال، می‌توان گفت در برخورد با اثر هنری ابتدا حواس و احساسات است که برانگیخته می‌شود. به جهت آن که هنر بر مبنای حس و احساس است و خلق و انتقال آن بر جریان احساسات استوار است، لذا در وحله‌ی اول احساس را نشانه می‌گیرد. یعنی در مواجهه با اثر هنری و در لحظه‌ی ورود به اتمسفر و هاله‌ی یک اثر، در ابتدا ادراکات عاطفی و احساسی تحت تأثیر قرار می‌گیرد و واکنش نشان می‌دهد. این تأثیر پذیری، ناخودآگاه و تا حدودی غریزی است و انتخاب آگاهانه و تعقل در آن جایی ندارد. یعنی مخاطب برای برانگیخته شدن و تأثر حواسش، تصمیم و گزینشی ندارد. این ارتباط و تبادل اولیه بر بستری غیر عقلانی (و نه ضد عقلانی) شکل می‌گیرد و نحوه‌ی آن همانند تأثیر یک آهنرباست بر آهنربایی دیگر که در میدان مغناطیسی‌اش قرار می‌گیرد. این تأثیر پذیری در مخاطبان مختلف، متفاوت است و به عوامل مختلفی از جمله آرشیو ذهنی مخاطب، بستر فرهنگی، تربیت ذائقه، سلیقه‌ی شخصی و ... بستگی دارد.
مرحله‌ی دوم ارتباط و واکنش نسبت به اثر هنری، ارتباط عقلانی و دماغی است.
برای انسان امروزی که مبنای اولیه‌ی تمام شئون زندگی‌اش بر اساس عقل و منطق پایه ریزی و سنجیده می‌شود (دست کم در حوزه‌ی نظری) و عمده‌ی فهم و ادراکش از جهان پیرامون از این دریچه صورت می‌گیرد و معتبرترین ابزار سنجش، عقل، قوه‌ی قضاوت و دماغ است، حتی ادراکات حوزه‌های دیگر نیز می‌بایست از صافی این فیلتر بگذرند و با این سنگ محک بخورند. هنر و دریافت حسی و اولیه از آن نیز از این قاعده مستثنی نیستند.
نقد به زبان ساده انتقال ارتباط و ادراک از بستر احساس به بستر عقلانیت است.
نقد سعی دارد ادراک حسی و ناخودآگاه را – که از منظر منطق عقلانی، گنگ و غریزی است – به حوزه‌ی خودآگاه منتقل کند و اصولی اندیشمندانه را در ارتباط با کار هنری به کار بندد؛ آن را تجزیه، تحلیل، تشریح و در حوزه‌ای جدید معنا و روایت کند. به زعم عقل مدرن، غبار و مه درک عاطفی و ناخودآگاه را بزداید تا لذت متفکرانه و آگاهانه از اثر هنری میسر شود.زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن