مجید عباسی؛ یک طراحی قابل قبول حاصل شعور جمعی است


حاصل یک سفارش برای طراحی جلد کتاب بستگی به درک موقعیت ارتباطی بین سفارش دهنده و طراح دارد و یک طراحی قابل قبول حاصل شعور جمعی است و تنها به طراح آن برنمی‌گردد.
مجید عباسی گفت: نکته بسیار مهم برای طراحی جلد کتاب، آن است که شما از محتوای آن آگاهی داشته باشید، پس باید کتاب را خواند و یا با نویسنده و مترجم آن صحبت کرد و نقطه نظر او را شنید، زیرا یک طراحی قابل قبول حاصل شعور جمعی است و تنها به طراح آن برنمی‌گردد.
به گفته وی، جلد است که کتاب را معرفی و آن را به کالایی فرهنگی تبدیل کرده ونیز مخاطب را به خرید ترغیب می‌کند.
عباسی با بیان اینکه طراحی جلد کتاب در ایران به اندازه طراحی پوستر در دیگر نقاط جهان اهمیت دارد، افزود: بسیاری از طراحان زبده پوستر در حیطه طراحی جلد کتاب نیز موفق اند زیرا هر وقت که میزان سفارشات طراحی پوستر کم بوده آنان به طراحی روی جلد کتاب روی آورده‌اند، بنابراین می‌توان برآیند کمی و کیفی طراحی روی جلد در ایران را برابر با طراحی پوستر و گاهی اوقات از آن بیشتر دانست.
وی ادامه داد: وظیفه طراحی ،ایجاد ترکیبی درست از تصویر و تایپ است، من گاهی ،هم از تصویر و هم از تایپ استفاده می‌کنم، در جایی تصویر عمده می‌شود، تایپ در دیده شدن تصویر کمک می‌کند و در جایی فقط با تایپ کار می‌کنم؛ این موارد بستگی به نوع کار، فرآیند طراحی و نتیجه حاصل از آن دارد.
عباسی گفت: طراحی جلد کتاب در ایران بدون در نظر گرفتن طراحی داخل آن صورت می‌گیرد و ناشر از طریق حروف‌چین سلیقه خود را اعمال می‌کند ولی من در چند سال اخیر توانسته‌ام توجه ناشران را به حروف‌چینی ساده و خوانا با حروف مناسب، صفحه‌بندی متعادل و بر حذر داشتن آنان از استفاده از ده‌ها تایپ زشت و غیر قابل استفاده، همراه با طراحی صفحات اول و سوم جلب کنم.
به گفته وی، طراحی جلد کتاب به‌طور طبیعی از محتوای آن ایده می‌گیرد و لحن شخصی طراح به آن اضافه می‌شود. یک طراحی خوب برای جلد کتاب، آگاهی کامل طراح را از محتویات آن طلب می‌کند.
عباسی افزود: آن جلدهایی ماندگارتر می‌شوند که هم حاصل نگاه زمان خود هستند و هم در ذهن خوانندگان نشانه‌ای از محتوای کتاب باقی می‌گذاردند.
«چشمه»، «خجسته»، «فراروان»، «گفتار»، «دید» از جمله انتشاراتی اند که عباسی با آنها همکاری داشته است.

زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن