خسروجردی؛ گرافیک علیه ترافیک


هنرهای تجسمی  با اختصاص بودجه مناسب قادر به آشنایی مردم به خطرات معضلات شهری از جمله ترافیک و آلودگی صوتی هستند.
حسین خسروجردی در این زمینه به ستاد خبری جشنواره انسان و ترافیک گفت: قابلیت های هنر برای آشنایی مردم با معضلات شهری تنها به پوستر محدود نیست. هنرمندان هنرهای مفهومی نیز می توانند با ویدیوآرت، لند آرت، بادی آرت و... مردم را با مشکل ترافیک آشنا کنند. مثلا ویدیوهای تبلیغاتی با پخش صحنه های خشن و اشاره به خطر معضلات شهری قادر به این کار هستند، بر پایی نمایشگاههای پوستر، بینال ها و جشنواره ها از دیگر راههای ارتباط با مردم در رابطه با بحث ترافیک است. با این حال تأثیر بسیاری از این رویدادهای هنری در حد یک فیلم یا سریال تلویزیونی نیست. زیرا مخاطب دنبال تصاویر متحرک است و برای تماشای اثری به نور، افکت، موسیقی و گفتار متن نیاز دارد و تصاویر تخت و هوشمند پسند را چندان باب طبع خود نمی بیند.
وی با اشاره به کار در این حوزه گفت: شاید هنرهای تجسمی می توانست از ترافیک و بحث های شهری بهره برداری جدی کند اما متأسفانه من کارهای اینچنین را به یاد نمی آورم. البته اگر کار جدی در این حوزه انجام می شد ، در خاطره همه می ماند. شاید تقاضا برای کار در این زمینه وجود نداشته است.
خسروجردی افزود: شاید بتوان با هشدارها ، تذکرات تصویری و فضاهای بصری ، بخشی از مشکلات ترافیکی را حل کرد، اما صد در صد کارساز نیست. زیرا گاهی در یک خیابان شش متری اجازه ساختن برج داده می شود، جمعیت ساکن در چنین جایی وسیله نقلیه و ماشین می خواهند و هر کدام هم ماشین خود را وارد  می کنند. بنابراین مشلات ترافیک تهران تنها با گرافیک حل نمی شود.
نخستین جشنواره عکس،پوستر و کاریکاتور«انسان و ترافیک» از سوی راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی مهرماه سال جاری در خانه هنرمندان ایران برپا می‌شود.
زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن