میشسلاو گروسکی


نوشین رستمی
nr@rangmagazine.com
میشسلاو گروسکی
"میشسلاو گروسکی" به سال ۱۹۴۱ در  "میلکووا"(1) ی لهستان به دنیا آمد. وی دانش آموخته ی  دبیرستان ایالتی تارنو است و در سال ۱۹۵۹ از رشته ی هنرهای زیبای این مدرسه فارغ التحصیل شد.
او تحصیلات آکادمیک خود را در زمینه های معماری داخلی ، نقاشی و طراحی صنعتی  در آکادمی هنرهای زیبای شهر "کراکوف"(2) به انجام رسانید.
گروسکی بلا فاصله پس از دریافت مدرک  فوق لیسانسش از "کراکوف"، در دانشکده ی  طراحی صنعتی به عنوان دستیار آندره پالوسکی(3)  استخدام شد و هم اکنون خود در این دانشکده تدریس می کند.
گروسکی از سال ۱۹۶۶ طراحی پوستر را  آغاز نمود وحضور فعال وی در مسابقات  پوستر، گواهی بر آغاز این دوره از زندگی حرفه ای وی است.  او سالهاست که  خط اصلی فعالیت های هنری اش را به طراحی پوستر اختصاص داده است و تا کنون، مجموعه ی پوستر های وی به ۴۰۰ عدد می رسد.
آثار وی معمولاً  مضمون فرهنگی و یا سیاسی دارند  و بیان  فرا واقعی گروسکی ، گاه طنز آمیز است .
وی  استعداد  زیادی در بر انگیختن  نگاه مخاطب در آثارخود  دارد که گاه  گاه مبدل به نیش خند می شود. نماد ها در آثار وی نقش اساسی را  ایفا می کنند و  معمولاً  در آن ها طعنه های سیاسی به چشم می خورد.
مخاطب آثار گروسکی ، خود را در کشف این  عناصر سهیم می داند و این  ویژگی ،باعث تأمل مخاطب در پوستر های وی می شود. گروسکی  تا کنون موفق به دریافت جوایز زیادی  شده است . وی  این جوایز را به مثابه  شاهدی بر راهی که تا کنون گزیده است میداند.
از جمله مهمترین  جوایز وی می توان  به موارد زیر اشاره کرد: - جایزه ی اول - نمایشگاه هنرمندان لهستانی - برنده ی  بورسیه ی  دولت فرانسه- پاریس ۱۹۷۸ - جایزه ی اول-نمایشگاه بین المللی -پوستر برای دعوت - کلورادو ۱۹۷۸ - جایزه ی افتخاری  - انجمن مدیران هنری - نیو یورک ۱۹۸۷ - جایزه ی افتخاری - بینال  بین المللی پوستر - Lahti  -جایزه ی اول- بینال  بین المللی پوستر - مکسیکو ۱۹۹۲  جایزه ی چشم استادان-سه سالانه ی بین المللی پوستر  - Trnava  ۲۰۰۰

Milkova -1
)  Krakow -2 مرکز جنوبی ترین استان لهستان)
3- andrea pawlowski

زمان انتشار: ۲۱:۳۸ ۱۳۹۵/۹/۲۸

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل

قوانین ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

متن